Fortum отписва активи в Русия за 1,7 млрд. евро

Fortum отписва активи в Русия за  1,7 млрд. евро

Fortum реши да отпише изцяло руските активи и да ги деконсолидира във финансовите отчети, обяви финландският енергиен концерн. Сумата на отписването ще бъде 1,7 млрд. евро. В края на март 2023 г. активите на Fortum възлизат на 9,8 милиарда евро, се казва в съобщение на концерна.

"От миналата пролет ние последователно търсим излизане от руския пазар и неуспешно кандидатствахме за разрешение да продаваме активи както на руски, така и на чуждестранни купувачи. Оправданието за конфискуване на нашите активи от необходимостта да се защити енергийната сигурност на Русия е просто прикритие“, коментира изпълнителният директор на компанията Маркус Раурамо.

В края на април президентът на Руския Владимир Путин със свой указ въведе временно управление на руските активи на Fortum и Uniper. Федералната агенция за управление на собствеността е назначена за временен управител.

По-късно Fortum нарече действията на Русия грубо нарушение на международното право и правата на компанията като чуждестранен акционер и заяви, че се готви да предприеме всички необходими мерки за защита на интересите си съгласно международното право.

Fortum е един от най-големите чуждестранни инвеститори в руската енергетика. В Русия финландският концерн притежава 98,23% в PJSC Fortum и около 30% в PJSC TGC-1 (основен акционер е Gazprom Energoholding).

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Уволнени са служителите от автомобилна администрация, взели подкуп от екипа на Роби Уилямс
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 29 септември до 5 октомври
Китай откри най-високия мост в света – 625 м над река Бейпан
Песков: Идната седмица Путин ще направи "доста важно изявление"
Златото достигна нов рекорд поради по-слабия долар и риска от спиране на работата на правителството на САЩ
Проевропейската партия на президента Мая Санду печели изборите в Молдова
Периодичното гладуване има 2 основни предимства за хората, страдащи от затлъстяване
Бюджетният дефицит на Нидерландия достига 3 милиарда евро през първата половина на 2025 г.