Stellantis се обединява с американската Archer в проект за електрически самолет

Икономика

Автомобилостроителният концерн Stellantis обединява сили с американската компания Archer Aviation в проект за създаване на електрически самолет, предадоха световните агенции. 

Stellantis, който бе създаден през 2021 г. чрез сливане на Fiat Chrysler и френската PSA Peugeot, ще предостави производствени технологии и експертни знания, персонал и капитал за съвместния проект, уточнява Асошиейтед прес, цитирана от БТА. 
     
Самолетът, наречен "Миднайт" (полунощ - бел. ред.) ще може да лети с пилот и четирима пътници на борда, да изминава 100 мили (161 км), в най-добрия вариант - последователни пътувания от по 20 мили, с време за презареждане от около 10 минути между тях. Ще излита и каца вертикално.  
  
Машината ще се произвежда в завода на Archer в Ковингтън, Джорджия, недалеч от столицата на щата Атланта. Очаква се производството да започне догодина. 

Stellantis се опитва да подобри позициите си в електрическата мобилност. Компанията, чиято централа е в Амстердам, обяви през май, че ще инвестира 3,6 млрд. канадски долара (2,8 млрд. щ. долара) в модернизиране на канадските си заводи и разширяване на изследователски център. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Най-кратките литературни шедьоври в историята
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“