Китайски дисидент спечели Нобеловата награда за мир

ПР и събития

Китайският дисидент Лю Сяобо е тазгодишният носител на Нобеловата награда за мир. Наградата му беше присъдена като признание за упоритата му и продължителна борба за отстояването на празвата на човека в Китай. 

Сяобо изпревари един от знаменитите фаворитите за отличието - бившия германски канцлер Хелмут Кол, предава "Франс прес".

Наградата почти сигурно ще предизвика гневна реакция от страна на Пекин, където протестираха срещу номинацията, коментира BBC. През миналата седмица от китайското външно министерство заявиха, че номинацията е против принципите на наградите Нобел и че ако отличието бъде връчено, външните отношения между Китай и Норвегия вероятно ще се влошат.

Лиу Сиабо е третиран в родината си като престъпник. Миналата година по Коледа той беше осъден на 11 години затвор за това, че е един от авторите на „Харта 08“, документ призоваващ към многопартийна демокрация и респект към човешките права в Китай. Присъдата му е за "насърчаване на подривна дейност към държавната власт".

Лауреатът е литературен критик, писател и политически активист. Бил е председател на независимия "Пен" център в Китай от 2003 до 2007 г. Освен това е работил като професор в Пекинския университет, както и гостуващ преподавател в няколко университета извън Китай, включително и в университета на Осло, хавайския университет и университета Колумбия в Ню Йорк.

Сяобо беше съден от пекинския народен съд на 23 декември 2009 г., като пледира, че е невинен. Делото продължи по-малко от три часа, а на защитата не беше позволено да представи доказателства. Два дни по-късно професорът беше осъден на 11 години затвор и 2 години лишаване от политически права. Пекинският върховен съд отхвърли обжалването на присъдата на 11 февруари 2010 г.

Сред останалите претенденти за Нобеловата награда за мир, освен бившия германски канцлер Хелмут Кол, бяха руската правозащитна организация “Мемориал“ и защитничката на човешките права Светлана Ганушкина, международната космическа станция, певецът Боно и бившият американски президент Бил Клинтън.

Нобеловите награди включват диплома, медал и чек за близо един милион долара. Те се присъждат обикновено в първата седмица на октомври и се връчват на лауреатите на церемонии в Стокхолм и Осло на 10 декември, когато е рождената дата на учредителя им, Алфред Нобел.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Google предложи създаването на организация за безопасност на изкуствения интелект
САЩ завършиха успешно първите ключови тестове за противоракетната система „Златен купол“
Meta съобщи, че е премахнала 756 000 акаунта на австралийски тийнейджъри на фона на критики относно прилагането на забраната
Ford планира да премести в САЩ производството на някои модели на марката си Lincoln
Китайският отговор на Boeing и Airbus с първи международен полет
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна