Бутилката, която се пълни с вода от въздуха

Когато наблизо няма вода, защо да не си налеем от нищото? Индустриалният дизайнер от Австрия Кристоф Ретезар прави (почти) точно това.

Той е изобретил устройство, което може да извлича влага от въздуха и да я кондензира в питейна вода. Удобното приспособление, наречено Fontus, може да бъде прикрепено към колело, така че велосипедистите да генерират вода по време на своите преходи.

"Това е просто кондензиране на влагата, съдържаща се във въздуха," казва Ретезар пред Live Science. "Във въздуха винаги има определен процент влага, без значение, къде сте. Дори и в пустинята. Това означава, че винаги и навсякъде ще имате възможност да извлечете влага от въздуха." 

Fontus може да произвежда около половин литър вода на час в т.нар. "много добри" условия – при температура на въздуха между 30 до 40 градуса по Целзий и влажност между 80% и 90%.

Прототипът включва филтър в горната си част, за да предпазва водата от прахови частици. Все още обаче не е измислен начин за филтриране на потенциално вредните замърсители, съдържащи се в самия въздух. 

Получената вода е чиста, доколкото е чист и въздуха. Ретезар предвижда вграждането на въглероден филтър заради градовете, но първоначално тази бутилка е предназначена за използване в природата.

"Идеята беше да се реши глобален проблем: този за недостига на вода в районите по света, където има много малко подпочвени води, но висока влажност на въздуха", споделя Ретезар. 

Според статистиката на ООН, повече от 2 милиарда души в повече от 40 страни по света живеят в райони с недостиг на вода. 

"Намерението ми беше да се измисли машина или устройство, което ще бъде в състояние да филтрира влажността във въздуха и да го превръща в питейна вода.", казва изобретателя.

Първоначалният проект на Fontus е сред наградените на конкурса „Джеймс Дайсън” през 2014 г. Оттогава австрийският дизайнер получава финансиране за своето изобретение от правителството на Австрия, което е допринесло за техническото развитие на устройството. 

Дизайнерът планира да пусне продукта на пазара до есента на тази година, като се надява цената на дребно да не надвиши 100 долара.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ