Експерт: Ебола е най-страшната зараза в днешно време, но няма да се стигне до глобална епидемия
Разрастващата се епидемия от Ебола е големият медицински ужас тази година. Заразата прехвърли границите на огнището – страните от Западна Африка, появиха се първи случаи на болни в Европа, а от вчера и в САЩ.
Това не е първата епидемия на смъртоносния вирус, но този път, по неясни засега причини заразата излиза извън контрол, коментира проф. Александър Букреев в интервю за руското издание „Собеседник”. Той е един от експертите в световен мащаб, които от години изучават задълбочено опасния вирус и работят върху създаването на ваксини и лекарства за ликвидирането му в специализираната биомедицинска лаборатория Халверстън в САЩ. Възможно ли е Ебола да се превърне в чумата на 21-ви век, ще има ли скоро надеждна ваксина и лекарства срещу вируса - вижте мнението на експерта в интервюто
Проф. Александър Букреев изучава вируса Ебола повече от 20 години
- Преди дни Съветът за сигурност на ООН призна, че ситуацията с Ебола е била подценена и вече представлява заплаха за международната безопасност. Как се стигна до това?
– Всички специалисти смятаха първоначално, че този епидемичен взрив ще е като предишните, които периодично се случват в Уганда, Конго и т.н. Те възникваха в затънтени селца и за няколко месеца затихваха от само себе си. Но този път не стана така – епидемията се разраства и вече е обхванала 6 страни. Има ли реална заплаха за развитите страни в Европа, за Русия, за САЩ? Да, има! Първите симптоми на болестта се проявяват до три седмици след заразяване. През това време човек може да се качи в самолет и да замине за друга държава без да подозира, че е носител на вируса. Докато болестта се развие, докато прегледите и тестовете установят, че е именно Ебола, той може да зарази и други хора.
– Буквално за дни точно това се случи и в САЩ. В същото време обаче ООН настоява, че не бива да се предприема една от най-надеждните мерки за ограничаване на заразата, а именно изолирането на страните, в която тя вече върлува. Защо?
– Да, тази мярка наистина действа – може да се „затвори” дадена страна и заразата да отшуми. Но тогава пък ще се стигне до икономически колапси. Тук става дума за политика, икономика, етика – трудно е да се намери златната среда. Не мога да кажа кое е правилно в тази ситуация. Но смея да твърдя, че в индустриално развитите страни няма да се стигне да мащабни епидемии. Повечето хора търсят навреме медицинска помощ при неразположение, а и самата медицина е на много по-високо ниво. А в Африка голяма част от населението не се доверява на лекари, защото вярва, че те самите разпространяват Ебола. Освен това имат традиция да измиват с голи ръце починалите, след което едва ли прилагат мерки за дезинфекция – и ето как само от един бързо могат да се заразят десетки.
– Имало ли е случаи на заразяване на чуждестранни туристи, които все пак не участват в такива ритуали и нямат чак такива преки контакти с местното население?
– Да, имало е – в края на 2007 и началото на 2008 година. Две туристки – една от САЩ и една от Холандия бяха ходили на екскурзия в Уганда, където бяха посетили пещера с прилепи – едни от най-честите и масови преносители на заразаха в Африка. Холандката се разболя след завръщането си в родината и за съжаление на успяха да я спасят. Американката беше излекувана.
– Стана ли ясно тогава как са се заразили от пребиванането си пещерата след като се твърди, че Ебола не се предава по въздух?
– Не е съвсем такак. Ебола може да се предава и по въздух, ако се направи аерозол с вируса и се разпръсне. Правени са такива експерименти с животни, за да се провери именно тази хипотеза. През 1995 г. също така е проведен друг експеримент. Болни маймуни са били поставени в клетка като в същото помещение е била поставена друга клетка със здрави маймуни. Две трети от тях са се разболели, което означава, че Ебола може да се предава и по въздушно-капков път. Друг е въпросът обаче, че този вирус не е толкова силно заразен, както грипните вируси например.
– А възможно ли е да стане по-масово заразен?
– И той, както и всеки други вирус мутира. Но не много силно.
– Защо Африка е традиционно огнище на тази болест?
– Защото там цари неописуема бедност. Хората ядат всичко, каквото им падне и съдържа белтъчини, включително и месо от прилепи, които са носители на вируса Ебола. Друг начин за разпространение на заразата е чрез месото на маймуните. Например, те ядат плодове, които вече са били заразени от прилепи. След това търсачите на храна убиват маймуните за месо и ги носят в селата, където дивечът се разпределя между местните и заразата тръгва по хората.
– Към днешна дата говорят за Ебола като за непобедимо чудовище. Наистина ли е толкова опасна?
– Това е най-опасната инфекция в днешно време. Има и други страшни вируси – бяс, СПИН, но при тях не е толкова лесно да се заразиш, а и вече до голяма степен са ясни и наложени сред хората предпазните мерки за предотвратяване на разпространението им
– Вие изучавате повече от 20 години вируса Ебола. Има ли нещо, което учените и до момента на знаят за него?
– Да, все още не можем да установим как Ебола успява толкова бързо да „изключи” имунната система. Достатъчни са само няколко вирусни частици и след няколко седмици човекът вече го няма. Това е голямата загадка. Във всеки човешки организъм има т.нар. дендритни клетки, които задействат имунна съпротива в отговор на всяка инфесция. Още преди 10 години беше установено, че този механизъм не сработва при Ебола. С екипа от нашата лаборатория обаче установихме, че това „изключване” на имунната система може да бъде предотвратено с помощта на една-единствена мутация във вируса.
– Може ли да се създаде успешно лекарство въз основа на това откритие?
– Един от проектите, по които работим в момента в нашата лаборатория в сътрудничество с още няколко други от САЩ е свързан именно с разработването на препарат, който ще предотвратява способността на Ебола да изключва имунната система.
– Как стоят нещата с ваксината срещу Ебола? Ще бъде ли създадена скоро?
– И сега има такива – поне 5-6 варианта. Различни са, всяка има своите плюсове и минуси. Две ваксини се подготвят и за ускорени клинични изпитания. Обикновено те траят години, но сега ситуацията е извънредна и е въпрос на няколко месеца да бъдат пуснати в масово производство. Има шанс една от тях да спре разпространението на заразата.
– А лекарство?
- Няма да стане толкова бързо, но и лекарства ще се появят.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.