Как пият алкохол в страните по света

Как пият алкохол в страните по света

48% но хората в света никога не са пили алкохол според тазгодишния доклад на Световната здравна организация. А какво са правили останалите?

Според популярната география на пиещите алкохолът е широко разпространен в Русия и на Запад. Африканските и арабските страни, както и Югоизточна Азия са въздържатели.

Колкото по-развита е страната, толкова повече консумацията на алкохол е по-висока и по-редовна, обобщава докладът на СЗО, цитиран от Le Monde.

Картата на СЗО показва средно число на изпития алкохол като разделя общата консумация във всяка страна на броя на жителите й на възраст над 15 години.

Ако разгледаме по-внимателно картата, разпределението е различно от общоизвестното клише: голяма част от населението на развиващите се страни като Индия и страните от Африка със сигурност са трезвеници, но тези, които пият, вдигат средното количество на консумацията значително.

Пиещият в Чад поглъща средно 33,9 л алкохол годишно  - основно бира (66,3% от консумацията на алкохол). Това е доста повече от количеството, изпито средно от германеца - 14,7 л на година, от които 53,6% бира.

Гамбия (30,9 л), Мали (29,3 л), Намибия (27,7 л) и на другия континент - Индия (28,7 л) изпреварват значително Русия (22,3 л) и западните страни.

Най-трезвата държава в Европа е Норвегия – 9 л, а най-много алкохол пият в Полша (24,2), Литва (23,6) и Португалия (22,6).

В България (16,9 л) се пие над средното в Европа, но по-малко, отколкото в съседните Румъния (21,3) и Сърбия (19).  

Мюсюлманите не правят изключение като страни на трезвеността, обратно на представите. С 24,8 л годишно в статистиката се записват иранците и с 32,8 – населението на Обединените арабски емирства.

Повече от половината от изпития алкохол в света е спиртен, следван от бирата (34,8 %) и виното (8 %). 

В Америка пият повече бира, отколкото спиртни напитки. Обраната пропорция се наблюдава в Тихоокеанския район. Още по-изразителна е тази тенденция в Югоизточна Азия. В Близкия изток консумацията на вино се доближава до европейската.

СЗО напомня, че злоупотребата с алкохол е причина за смъртта на около 3,3 млн. души всяка година и представлява около 5,9% от смъртността. Жените са по-застрашени от рисковете за здравето, свързани с алкохола.

В бъдеще най-силно ще се увеличи пиенето на алкохол в Китай (+1,5 л чист алкохол на глава от населението до 2025 г.), а Европа ще остане все така най-жадната в света.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ