Нощната работа крие риск от рак

Нощната работа крие риск от рак

Рискът от рак на простата, при мъжете, които работят нощем е три пъти по-висок, отколкото при тези на обичаен работен ден. Освен това тружениците от малките часове на денонощието са в повишена опасност от отключване на още три вида злокачествени заболявания: на пикочния мехур, на стомаха и на белите дробове, съобщава The Telegraph.

Изданието се позовава на изследване на специалисти, които са установили, че работата нощем е вредна за организма, тъй като нарушава нормалния ритъм на производство на хормона мелатонин. Той регулира циклите на сън и бодърстване. При продължително принудително бодърстване нощем настъпват сериозни проблеми със здравето, твърдят те.

В изследването си учените проверили навиците и начина на живот на 3 137 мъже, които вече били диагностицирани с раково заболяване и сравнили показателите им с тези на 500 здрави доброволци. Така установили, че нощната работа повишава риска от рак на простата три пъти, а на стомаха – два пъти. Опасността от рак на белите дробове била със 76% по-висока, а от рак на пикочния мехур – със 70% повече.

По-раншни научни изследвания вече доказаха, че нощния труд провокира развитието на диабет и хипертония, а оттам – и на по-чести случаи на инфаркти и инсулти. За жените пък бе доказан риска от рак на гърдата.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Звукът влияе директно върху клетките в човешкото тяло