Държавата ще плаща на работодателите за наемане на украински бежанци

Държавата ще плаща на работодателите за наемане на украински бежанци

Държавата ще плаща на работодателите за наемане на украински бежанци

Агенцията по заетостта стартира програма за бърза трудова интеграция на разселените украински бежанци чрез проект "Солидарност", финансиран по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" 2014-2020. 

Безвъзмездната финансова помощ по проекта е в размер на 46 594 860 лева и чрез него ще се осигурява достъп до пазара на труда на пристигналите в България украински бежанци след 24 февруари  тази година. Една от мерките по проекта е субсидирана заетост на пълно или непълно работно време за период от 3 месеца. Държавата ще плаща на работодателите средства за възнаграждения на наетите украинци в размер на минималната работна заплата (710 лв.) и дължимите осигуровки за сметка на работодателите. Предвижда се  плащане на стимули, покриващи разходите за всички дължими вноски за сметка на работодателя, съгласно изискванията на Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване – за останалите на работа хора след периода на субсидирана заетост, изчислени върху установената за страната минимална работна заплата. 

Украинските граждани ще имат и възможност за получаване на: 

  • психологическа подкрепа, професионално ориентиране, трудово консултиране и мотивиране за започване на работа;
  • получаване на подкрепа на работното място посредством осигурен от работодателя ментор;
  • получаване на интеграционна добавка, включваща разходи за наем, режийни разходи и интернет в размер на 356 лв. на месец за период до три месеца.

За да се възползват от тези услуги, украинските граждани трябва да се регистрират в Дирекции "Бюро по труда", които са разположени на територията на цялата страна, и там да подават заявленията си, уточняват от Агенцията по заетостта. 

Работодателите, желаещи да се включат в проект "Солидарност" и да наемат хора от целевата група, ще могат да подават заявление за включване в проекта само чрез електронна платформа. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ