Как аудиокнигите ни помагат да се върнем към ежедневието след ваканцията

Как аудиокнигите ни помагат да се върнем към ежедневието след ваканцията

През лятото се слушат най-много романтични романи, криминалета и задължителна литература, след отпуските – книги за самоусъвършенстване и биографии.

Завръщането в обичайния ритъм на ежедневието в офиса или училище след лятната ваканция невинаги е лесен процес. Според специалистите обаче съществуват добри практики, които могат да ни помогнат да „превключим“ на работна вълна по-плавно и без излишен стрес. Една от тях е слушането на аудиокниги.

По данни на водещата платформа за аудио и е-книги у нас – Storytel, именно през септември традиционно се отчита пикът в потреблението на съдържание.

„В този период се увеличават часовете, прекарани в слушане, а на преден план излизат книгите за самоусъвършенстване, документалните, историческите и биографиите, докато през лятото най-предпочитани са романтичните романи, криминалетата и трилърите“, обяснява Ана Клисарска, издател на Storytel за България. „Свързваме това от една страна с адаптацията на хората обратно към работния ритъм с помощта на тематична литература и от друга го разглеждаме като индикация за вече установени навици за комбиниране на слушането на книги с различни дейности от ежедневието – шофиране до офиса, време за самообучение и личностно развитие, спорт, домашни занимания като приготвяне на храна, например”, допълва тя.

Storytel стартира новия бизнес сезон и с още по-богата „библиотека” с общо над 500 000 заглавия. Аудио и е-книгите на български език пък вече надхвърлят 5 000, като най-сериозен е делът на детската литература, следван от секцията за документалистика, която включва и все по-актуалните у нас подкасти. След тях се нареждат художествените заглавия и тези за личностно развитие.

Данните за потреблението в платформата показват, че от началото на годината най-слушани са били романът на Георги Господинов „Времеубежище”, който през май бе отличен с престижната международна награда „Букър” и аудиосерилът „Мамник“ на Васил Попов, който спечели интереса на родната публика с комбинация от фентъзи, хорър и български легенди и предания. 

От платформата са готови да посрещнат пика в потреблението през септември и с редица нови заглавия в различни жанрове, както и с развитие на подкаст секцията. През есента предстои и обявяването на победителя във второто издание на конкурса на Storytel за български аудиосериал. Така родната публика, която след срещата си с „Мамник“ вече има силен интерес към този формат, ще получи ново преживяване на тема „Светът след утре”.

Сред премиерните заглавия на Storytel през септември е „Физика на тъгата“ на Георги Господинов, озвучена от Малин Кръстев, като романът е достъпен в платформата и в оригиналния прочит на самия автор. Други находки са световният бестселър „Татуировчикът на Аушвиц“ на Хедър Морис с гласа на Антоан Петров, „Легендата за Линкълн“ на Стив Бери, която стъпва на конспиративна теория за съществуването на тайна, предавана от президент на президент в САЩ и „Безупречен шпионин“ на Оуен Матюс, която разказва историята на един от най-добрите шпиони - Рихард Зорге.

За да добавим интересни идеи за вдъхновяващи аудиокниги, през септември стартира и съвместният проект на Storytel и manager.bg, в който ще представим поредица от интервюта с лидери от различни сфери на обществения живот. Те ще споделят личния си опит и своите предложения за заглавия, на които да обърнем внимание.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 2 януари. Имен ден празнуват Горан, Силвия, Силва, Силвестър
Микропенсиониране: Какво се крие зад новия HR феномен и приложим ли е той за вас?
Факторите, които отличават най-добрите екипи от останалите
Цитат на деня
Европа е изправена пред „продължаващ упадък“, ако не внесе ред у дома, предупреждават икономисти
Байдън: Заподозреният за атаката в Ню Орлиънс е бил вдъхновен от „Ислямска държава“
"Станете рано, работете до късно и открийте нефт" - мъдри мисли за парите и мястото им в живота
Как да изградите марка, която успешно се свързва с потребителите