МОН установи къде са най-големите проблеми в учебното съдържание
Направихме преглед на програмите и на учебното съдържание и вече имаме ясни заключения къде са най-големите проблеми. Ще положим много усилия да ги променим. В математиката, примерно, част от материала може да бъде дори премахнат, без от това да загубят учениците в края на тяхното обучение. Друга част от материала трябва да се премести в по-горни класове. Това заяви министърът на образованието и науката проф. Николай Денков в предаването "Неделя 150" по БНР в навечерието на 24 май.
"Образованието е сравнително консервативна система и затова са необходими поне 2-3 години, за да се видят реални резултати, което подсилва изискването промените да стартират изключително бързо. Освен промяната в съдържанието, трябва да променим много и начинът, по който се представят материалите. Цялата дейност по прегледа и промяната на програмите ще бъде водена от учители", уточни просветният министър.
Навсякъде в материалите по физика, математика, химия, биология трябва да се търсят по-прагматични обяснения - с примери, с това, което децата могат да си представят, посочи Денков. "Абстрактното мислене трябва да се възпитава от тези предмети, но не със зазубряне на термини, а по-скоро чрез усвояване на концепции и представянето им по начин, който е разбираем", обясни той.
По думите му, активно се води дискусията за продължителността на учебната година. "Нашата учебна година е най-късата в целия Европейски съюз и в съседните ни страни. Разликата е значителна - с 25% по-малко от средната продължителност, като задължителни астрономически часове, за обучение на децата. Това означава, че нашите деца учат месеци по-малко от техните връстници и е много трудно да се навакса тази разлика", каза той.
Денков обясни, че идеята е учебната година да започва седмица преди 15 септември, примерно на 7 септември. "Да има ноемврийска ваканция, както има в много от държавите, да е по-дълга междусрочната ваканция, за да могат да си починат децата и учителите. Да има допълнително две седмици в края на 1 до 6 клас за затвърждаване на материала, за проектно обучение, за излизане сред природата - да видят децата какво са екологични проблеми. Така от 1 до 3 клас да учат до 15 юни, а от 4 до 6 клас да са до 30 юни", обясни просветният министър.
От думите му стана ясно, че с бюджета за следващата календарна година учителските заплати отново ще бъдат актуализирани, като те се поддържат на ниво 125% от средната работна заплата.
Той посочи още, че украински бежанци са подали заявка децата им - малко над 1300, да бъдат включени в българските училища, като от тях 523 вече са влезли в образователната ни система, а останалите имат проблеми заради непоставени задължителни ваксини.
Като член на ръководството на "Продължаваме промяната" Николай Денков коментира, че има "очевадни външни опити за разклащане на правителството". "Те няма да успеят, ако всички партии в коалицията осъзнаят своята отговорност, фокусират се върху основните проблеми, които са доходи, енергийни цени, развитие на важните социални системи, няма кой да свали правителството", коментира той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Правилото 10-80-10 на Стив Джобс е още по-полезно в епохата на AI
Техники за успех |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 20 март. Честита пролет!
На днешната дата |Депутатите узакониха лобизма с понятието „представителство на интереси“
Политика |Хитлер победи Зелински на първия тур на местните избори във Франция
Любопитно |Правилото 10-80-10 на Стив Джобс е още по-полезно в епохата на AI
Техники за успех |България е втора в ЕС по ръст на почасовите възнаграждения през четвъртото тримесечие на 2025 г.
ЕС |На днешната дата, 20 март. Честита пролет!
На днешната дата |Цитат на деня
Цитат на деня |Европейските авиокомпании предупреждават: по-високите цени на горивата ще се платят от пътниците
Бизнес |Депутатите узакониха лобизма с понятието „представителство на интереси“
Политика |Италиански град остави званието „почетен гражданин“ на фашисткия диктатор Мусолини
Свят |Хитлер победи Зелински на първия тур на местните избори във Франция
Любопитно |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.