Над 30% от решенията за ТЕЛК се бавят заради липса на лекари

Над 30% от решенията за ТЕЛК се бавят заради липса на лекари

Над 30% от решенията за ТЕЛК се бавят заради липса на лекари

Над 30 на сто  от ТЕЛК комисиите бавят решенията. Това става ясно от данни на Министерството на здравеопазването, цитирани от  bTV.

От 75 комисии - 48 се произнасят в тримесечния срок по закон. Причина за забавянето е недостигът на лекари, но и на повечето заявления след промяната във формулата, по която се изчислява степента на намалена работоспособност. Така през 2023 г. издадените решения са над 260 000 - с 21% повече, отколкото през 2022 г.

От здравното министерство отчитат - само в Русе за решение чакат над 3500 души, като забавяне има при 477.  Сред причините - от 15 лекари в комисиите там, едва трима са на пълен работен ден.

Според промени в закона от януари 2023 г. хората със забавени не по тяхна вина решения, би трябвало да продължат да получават пенсиите. Но част от потърпевшите нямат пари с месеци, а след това им изплащат сумата накуп. Този подход е неработещ, казват от администрацията на обмудсмана.

"Трябва да се запомни, че не всички права на хората могат да се върнат със задна дата. Говорим за хора с лични асистенти. Те няма как да бъдат обезщетени със задна дата", каза експертът в админситрацията на обмудсмана Иван Дечев. Според него заради такива проблеми и в други градове е нужна реформа. Промени бяха предложени миналия април, но не бяха осъществени. Преди дни Министерският съвет съобщи за нови, с които сроковете за произнасянето на комисиите ще се съкратят.

"Все още не е ясно какво има в тези изменения, което е проблем. Не е важно коя ще бъде политическата сила кой ще управлява. Реформата трябва да бъде приключена, защото говорим за тежки случаи", добави Дечев.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ