Проф. Ива Христова: Пикът на грипа се очаква в края на януари

Общество

Твърде вероятно е последната седмица на януари да отбележим пиковите стойности на грипа у нас. Ако сега имаме около 65 на 10 000 души, тогава ще достигнем до около 200 на 10 000 души. Това прогнозира в ефира на NOVA News директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова. 

„По отношение на инфекциозните заболявания – към момента от респираторните се регистрира основно COVID. Засега случаите на грип са все още единични. Всъщност след 40-та седмица – а вече сме в 43-тата – започва така нареченият грипен сезон, така че е логично да започваме да доказваме единични случаи. Но реалната картина не е точно такава – има доста повече грип. Съдейки по данните от Западна Европа, където макар и в ниски стойности, грипната циркулация се засилва, както и по резултатите от антигенните тестове у нас, грипът вече е сред нас. Засега е на много ниски нива, но циркулацията му постепенно се увеличава и вероятно ще достигне своя пик в края на януари”, посочи тя. 

Проф. Ива Христова отчете, че се увеличават и острите респираторни заболявания: „В нашата лаборатория най-често доказваме SARS-CoV-2, следван от риновируси. В момента най-високи са стойностите на COVID-19, но според данните от Западна Европа се очаква те да започнат да намаляват, а нашите тенденции обикновено следват тези там с известно закъснение”. 

А като цяло, по отношение на инфекциозната заболеваемост - водещото място е на варицелата. 

„Имаме по 25–30 хиляди случая на година. Само за последната седмица – имаме около 200 случая като броят им расте. От началото на годината са 17 хиляди – с тенденция да достигнат и дори да надхвърлят 20 хиляди. В детските колективи основните проблеми са варицела и скарлатина, но трябва да отбележим, че скарлатината е значително по-назад – с около десет пъти по-малък брой случаи, приблизително 30 на седмица. От началото на годината случаите са около 2800”, показва по думите ѝ статистиката. 

Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести беше категорична, че „добрата новина е, че ваксината срещу варицела вече има „зелена светлина“ да влезе като част от задължителния имунизационен календар. Тя подчерта, че доколкото има информация – са осигурени необходимите средства за тези ваксини като сега остава те да бъдат гласувани. „Така че с голяма вероятност това ще се случи”, изрази надежда тя. 

И обясни, че ваксината ще се прилага на децата, които подлежат на имунизация в момента – това са децата между 12 и 15 месеца, при които трябва да се направи първата доза, а втората – между 4 и 6 години. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Как да разграничите полезните провали от останалите?
Български учени ще правят ток от сероводород в Черно море
NBC: ЦРУ вербува шпиони с алкохол, риболовни принадлежности, виагра и лекарства срещу косопад
Какви ще са възнагражденията на членовете на избирателните комисии за изборите
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Учени: Хеви метълът е полезен за здравето
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта