Служители на Здравната каса в цялата страна излязоха на предупредителен протест

Служители на Здравната каса в цялата страна излязоха на предупредителен протест

Служители на Здравната каса в цялата страна излязоха на предупредителен протест

Служители на Здравно-осигурителната каса в цялата страна излязоха на едночасов предупредителен протест. Те настояват за повишаване на заплатите в системата и за увелчаване на персонала. 

Стачкуващите издигнаха искания за увеличение на брутните заплати с 200 лв., както и Министерството на здравеопазването да отпусне нови 200 работни места за нови служители, тъй като от 1 юли тази година служебните задължения ще нараснат. За да се изпълнят тези искания са необходими допълнителни 6 милиона лева, които стачкуващите очакват да бъдат включени в новия бюджет на НЗОК, предава БНР.

Според Кремена Атанасова, която е организатор на стачните действия и заместник-председател на Синдиката на административните служители към КТ "Подкрепа" в стачката са участвали над 80% от всички служители в РЗОК-София.

"Исканията на работещите са да бъдат увеличени основните им заплати, за всички служители в НЗОК. По този начин разликата в заплатите на хората ще бъде намалена. Минимум допълнителни 200 щатни бройки за поемане на новите длъжности, които предстои от 1 юли да започне да изпълнява Здравната каса, а именно – администрирането на помощните средства, които от агенция "Социално подпомагане" преминават към НЗОК", обясни Кремена Атанасова исканията на служителите на НЗОК.

Протести се проведоха още в Пловдив, Бургас, Русе и Кюстендил. 

С вой на сирена на служителите на РЗОК в Пловдив излязоха на протест срещу отказа на държавата да компенсира заплатите им и да увеличи средствата за разходи на персонала. Основните искания на административните служители е увеличение на средствата за работни заплати с 40%, както и да бъдат осигурени минимум 200 щатни бройки за поемане на новите дейности в НЗОК. Възнагражденията, които получават чисто в момента са между 800 и 1100 лв. 

По думите на председателя на КТ "Подкрепа" Пловдив Атанас Кръстев още преди един месец заедно с подписка исканията са били изпратени до финансовия министър Асен Василев, но те не са били подкрепени. 

На едночасов предупредителен протест излязоха и служителите на НЗОК в Бургас

"Мотивите за протеста са ясни на всички от доста време - галопираща инфлация, кризата в държавното управление и най-вече това, неразбирането ни от ръководните органи и от НЗОК за финансовото състояние на служителите РЗОК в страната. Налага се хора със заплати от 1000-1500 лева да администрират бюджет в размер над 6 млрд. лв. плащания към всякакви договорени партньори - лични лекари, стоматолози, специалисти, лаборатории, болници. Водили сме разговори до момента с исканията на работещите да бъдат увеличени основните им заплати, за всички служители в НЗОК. По този начин разликата в заплатите на хората ще бъде намалена. От 1 юли ще имаме нови дейности, които налагат ново администриране и настояваме за допълнителни 200 щатни бройки за поемане на новите длъжности", каза председателят на синдикалната секция на САС "Подкрепа" д-р Атанас Баев. 

Работещите в Районната здравно-осигурителна каса в Русе също подкрепиха колегите си и излязоха на едночасов предупредителен протест, прекъсвайки работата си. 

"Да се прибира един контрольор с 1000 лева на края на месеца е меко казано цинично, а от него се иска да контролира милиони", каза Живка Георгиева, дългогодишен началник отдел "Контрол".

Тя поясни, че е имало несправедливо увеличение на заплатите заради Covid обстановката. "Колеги, които работят по гишетата и се изсипва почти целият град, не получиха 30-процентно увеличение. "Басейнова дирекция" се оказа на първа линия, а колегите от НЗОК се оказа, че не са на първа линия", добави Георгиева. 

Всички около 50 специалисти и персонал в клона на НЗОК в Кюстендил спря работа за един час като протест с искане за по-висока заплата и допълнително брой специалисти. За времето на протеста клиенти не бяха пускани в сградата, дори и журналистите. Искането е за увеличение на възнагражденията им с минимум 30%.

Протестът в Кюстендил се организира от двата синдиката в звеното - на КТ "Подкрепа" и на КНСБ. Работещите в сектора специалисти с висока квалификация са на заплата от 1000 лв. или 1200 лв. бруто.

"Действията, които ще предприемем, ако не бъдат чути нашите искания, ще стигнем до преустановяване на работа и до прекратяване на плащанията към договорни партньори – аптеки, болници, специалисти", каза Милена Николова, участник в протеста. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ