Владимир Бибов от ВиК холдинга: Реалната цел е до края на 2025 г. Плевен да излезе от воден режим

Владимир Бибов от ВиК холдинга: Реалната цел е до края на 2025 г. Плевен да излезе от воден режим

Около 3,7 млрд. лева са нужни за най-спешните ремонти на ВиК мрежата в страната. Това стана ясно на първото заседание на Националния борд по водите. Средствата ще бъдат насочени към ключови довеждащи водопроводи и подмяна на най-амортизираната вътрешна мрежа.

„Тази сума е за критичните точки – там, където водоподаването е поставено под сериозен риск“, обясни в ефира на bTV Владимир Бибов, член на управителния съвет на Българския ВиК холдинг.

Плевен е сред районите с най-остра нужда от ремонт. В плана е включена подмяна на довеждащия водопровод от Черни Осъм, който захранва Плевен, Ловеч и Троян.

„Вече има първи стъпки – направено е зониране в града, започнала е подмяна на отделни участъци и са включени два нови сондажа“, уточни Бибов.

Въпреки мерките, проблемът с режима остава. В Плевен най-засегнати са високите квартали „Дружба“, „Сторгозия“ и Девети. Междувременно Ловеч също премина на нощен режим заради намалелите количества вода по основния водопровод.

„Търсят се нови сондажи, а с подмяната на мрежата загубите трябва значително да намалеят. Реалната цел е до края на годината или началото на следващата Плевен да излезе от воден режим“, каза още Бибов.

По данни на ВиК холдинга проблеми с водоподаването имат около 200 населени места в страната. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Рей Далио: Златото и нефиатните валути ще бъдат по-силни средства за съхранение на стойност с нарастването на дълга на САЩ
Зеленски пред ООН: Русия ще разшири агресията си отвъд Украйна, ако не бъде спряна
Тръмп за кмета на Лондон Садик Хан: „Не го харесвам отдавна!“
Доц. Ангел Кунчев: Ще се имунизирам срещу грип, но не и срещу COVID
От Изтока до Запада: Чаят като културен код
Има ли недостиг на служители у нас и как този проблем може да бъде разрешен?
Столичната община предлага по-високи цени за паркиране в синя и зелена зона
На днешната дата, 25 септември. Имен ден празнува Сергей