Без риск от хаос в аптеките при генерично заместване на изписаните лекарства

Без риск от хаос в аптеките при генерично заместване на изписаните лекарства

В аптеките няма да настане хаос, ако в сила влезе предложението на здравния министър Петър Москов изписани от лекарите медикаменти да се заместват по препоръка на аптекарите с техни генерични аналози - които са по-достъпни като цена - според индивидуалните нужди и финансовите възможности на пациента. Това заяви магистър-фармацевт Антон Вълев, председател на Националната аптечна камара, на пресконференция на Българския фармацевтичен съюз (БФС).

Според Вълев, у нас трябва да се върне „правилната практика от миналото изборът между по-скъпо и по-евтино лекарство да принадлежи на пациента, а не на лекаря".

Той е категоричен, че по този начин не се омаловажава значението на лекарската професия, тъй като лекарите са единствените специалисти, обучени да поставят диагнози – а без диагноза лечението е невъзможно.

Според проф. Илко Гетов, председател на БФС и вицепрезидент на Фармацевтичната група на Европейския съюз (PGEU), използването на ресурсите на магистър-фармацевтите ще намали значително лекарствената консумация, страничните ефекти на медикаментите и публичните разходи както на НЗОК, така и на отделния пациент.

„В другите европейски държави магистър-фармацевтът е най-достъпното медицинско лице, което – със своята квалификация – допринася много за по-доброто обществено здравеопазване“, допълни той.

„С прилагането на знанията на магистър-фармацевтите можем да постигнем по-високо качество на здравеопазването и по-здрави пациенти, използващи по-малко лекарства за по-малко средства“, смята и Вълев.

Понастоящем у нас е разрешена употребата на около 1700 медикамента с международни непатентни наименования (INN), а търговските марки са почти 10 000. Няма лекар, който да познава 10 000 търговски наименования, обясни Гетов.

Не за всичко лекарства обаче е приложимо предписването по INN. Съюзът на фармацевтите се обявява категорично против генеричното заместване на:

  • биоподобни, биотехнологични и биологични лекарствени продукти;
  • медикаменти с тесен терапевтичен индекс, или така наречените „лекарства под ключ“ (такива, за които разликата между терапевтична и токсична доза е много малка);
  • медикаментите, чието приложение изисква употребата на някакво устройство, например инхалатори и инсулини.

Според съюза е належащо въвеждането на задължителен режим на генерично заместване за частично заплащаните от бюджета на НЗОК лекарства.   

Опитът на Европа

Прогенеричната лекарствена политика е утвърдена в държавите-членки на ЕС като средство за контрол и намаляване на разходите, отбеляза магистър-фармацевт Светослав Крумов, главен секретар на БФС. Спестените разходи, обясни той, биват инвестирани в иновативни лекарствени продукти и терапии, които да бъдат широко достъпни за пациентите.

Крумов цитира проучване на PGEU от 2014 година, според което в 16 европейски държваи има форма на задължително предписване или заместване на лекарствата по техните INN.

В 7 от тези страни – Румъния, Франция, Португалия, Германия, Литва, Латвия и Естония – предписването по INN е задължително. В останалите 9 – Исландия, Испания, Швеция, Финландия, Ирландия, Португалия, Дания, Германия и Белгия – пък е задължително генеричнто заместване на ниво фармацевт.

„Във всички тези страни гарантирането правото на магистър-фармацевтите да извършват замяна на лекарствените продукти е срещнала сериозна съпротива от страна на лекарското съсловие“, обясни Крумов.

„Навсякъде обаче аргументите са надделели в полза признаване на професионалната компетентност на фармацевта, като това в никакъв случай не е довело до влошаване качеството на лечение на пациентите“, допълни той.

Според Крумов, ако мярката бъде въведена у нас, лекарите и фармацевтите ще продължават да си споделят отговорността за лечението на пациентите. 

Припомняме ви, че миналата седмица лекари и пациенти се обявиха против идеята на здравния министър с аргумента, че тя е опасна. Според тях, ако мярката бъде въведена, има риск пациентите да закупуват медикаменти, непознати за лекуващите, което може да се отрази негативно върху терапията.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ