Възстановяват унищожената гора на Витоша

Възстановяват унищожената гора на Витоша

Унищожената гора на Витоша ще бъде възстановена, а служителите, които не са изпълнили задълженията си, ще понесат наказанията си, включително най-тежките. Това заяви в студиото на бТВ зам.-министърът на земеделието Георги Костов.

Тези дни бяха разорани с багери млади дървета в парк „Витоша”, засадени от доброволци миналата година. Дърветата са били купени с европейски средства. Вчера над 2000 души протестираха в София, десетки излязоха в  Пловдив, Варна, Русе и Перник на протестите под наслов "Гражданите срещу мафията в Рила, Пирин и Витоша".

По думите на Костов за мястото е било издадено разрешително само за почистване и събиране на сухи дървета. От Природния парк са установили наличието на техниката без хората още на 6 ноември, но са сигнализирали чак на 9 ноември директора на Държавното горско стопанство, обясни зам.-министърът на земеделието.

„Ние, като стопани на територията, най-напред трябва да потърсим вината и грешките при нас, не може в рамките на 4 дни от едно посещение, една проверка, която е направена на 30 октомври, следващото посещение на терен да бъде на 6-ти", посочи Костов.

„Между 30 октомври и 6 ноември нещо се е случило и отговорните лица, тези, които стопанисват територията - инспекторите от Природния парк, горски, лесничеи – казват, че не знаят чия е техниката и кой я е вкарал. Това е недопустимо, тъй като, когато ти се даде една територия да я управляваш, периодично ти трябва да наблюдаваш какво се случва там", допълни Георги Костов.

Той каза, че има забавяне, ще бъдат взети мерки и служителите, които не са си изпълнявали задълженията, ще понесат своите наказания.

„Лошото състояние на парк Витоша е продиктувано от факта, че беше допуснато изсъхването на огромна част от гората. Витоша в голямата си част е съставена от насаждения с изкуствен произход. Тя е силно антропогенно натоварена територия и там трябва да се извършва активно стопанисване”, коментира още Костов.

„Отговорните институции са дирекцията на Природен парк Витоша, които имат своите инспектори – 18 души, които трябва да се справят с наблюдението кой как влиза, а другата институция е Горско стопанство-София, където има началник участък и в него има петима лесничеи. Те са длъжни да наблюдават какво се случва”, обясни още зам.-министърът.

Върху площ около 10 декара, която е презалесявана по проект, са унищожени няколко десетки дръвчета до най-много стотина, твърди зам.-министърът. До края на ноември мястото ще бъде заселено отново. 

Покрай пистата има сухи дървета и има издадено законно разрешение за събиране на тези сухи дървета в по-ниската част. Фирмата, която трябва да ги събере, започва да си изгражда по законен технологичен път просека.

„Горско стопанство-София е възложило на дърводобивна фирма да извърши тази услуга. За да се изнесат дърветата, трябва да се отиде с техника. По данни от горското стопанство фирмата не разполага с този вид техника”, обясни още Георги Костов. 

Той каза, че на 30 октомври са получили сигнал, че се извършва нещо на Витоша с поставяне и подмяна на тръби. Направили са проверка, която е установила, че всичко е съгласувано с институциите.

„Това са разрешени дейности от плана за управление – да се подменят счупени тръби пред хижа Алеко, да се подменят и да се дренират скатни води от пистата, да се вкарат във водата, за да не предизвикат ерозия при този голям наклон и при тази голяма площ. Това са две проверки, които установяват, че няма нарушение. „Витоша ски" са поискали това, възложили са го на друга фирма, абсолютно законно, тук няма проблеми. На практика една проверка показва, че няма нищо, втора проверка показва, че няма нищо и изведнъж се появяват тези машини. Затова обвинявам моите колеги, които е трябвало да видят чии са тези машини", посочи Костов.

Той поясни още, че няма планирано разширяване на пистата.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ