Две трети от асансьорите в България без резервни части
Две трети асансьорите в България не могат да разчитат на адекватен ремонт, защото за тях липсват качествени резервни части. Това важи за съоръженията, произведени преди края на 80-те години на миналия век, които са около 80 000 от общо близо 120 000 в страната. Оригинални части за тях вече не се произвеждат, а ремонтите се правят с детайли, изработени в работилници и леярни, показа допитване на "Труд" до по-големите ремонтни фирми.
През 1968 г. е произведен и асансьорът на бул. "Цариградско шосе" в столицата, който падна и причини смъртта на една жена преди седмица.
Асансьорите в повечето блокове у нас, както и частите за тях, са произведени в ликвидирания от години завод в софийския квартал "Гара Искър". Има все още фирмен магазин за резервни части за българските асансьори, но в момента не работи и никой не може да обясни защо. Самият магазин е с размери два на четири метра.
Наоколо има няколко работилнички, в които наред с части и детайли за други машини се изработват и асансьорни детайли. Но техниците се оплакват, че са некачествени и бързо се повреждат. "Например зъбните колела, които се правят у нас, се износват за половин-една година. Малко по-добро е положението с вратите и с някои отделни детайли, но като цяло правим много компромиси", каза Валентин Маринков, председател на асансьорната асоциация.
В района на "Гара Искър" има един по-голям търговец на резервни части. Той обаче продава части за нови асансьори, внесени от Турция, Китай, Италия и др. държави.
Според основателя на фирмата производител на асансьори "Изамет" Илия Златанов сегашните производители на части са "измислени".
"Това са малки, измислени работилнички на бивши служители на завода. По принцип 20 години след като е спряло производството на един асансьор, заводът е длъжен да прави резервни части за него, но в случая не се получи", каза Златанов. По думите му, когато е основавал своята фирма през 90-те години, е искал да купи поне машините на стария завод, но са му отказали.
Чертежи на стари български асансьори са се запазили само в едно от поделенията на бившето държавно-стопанско обединение "Асансьоростроене", което се намира в пазарджишкото село Ветрен. От 2005 г. то е приватизирано и се нарича фирма "Аспект".
Собственикът Борислав Биволарски каза пред "Труд", че е запазил част от документацията от стария завод и разполага с леярна, в която произвежда някои от частите. Но и той не прави всички необходими резервни детайли, а само това, което се търси и е в състояние да произведе. "Аспект" се рекламира предимно като фирма за производство, доставка и монтаж на нови асансьори и на резервни части за тях.
Вижте още: Асансьорите се проверявали през 10 дни, но формално
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно |Втората най-студена столица в света е изправена пред рекордна жега
Свят |Над 26 000 подписа за два дни под петицията за президентско вето върху Бюджет 2026
Финанси |Още лекари и линейки по Черноморието от 1 август в борба за здраве и срещу медицинската спекула
България |Опасна гордост: Зад волана с 220 км/ч по АМ "Тракия" и после онлайн хвалби
България |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |МОК отхвърли жалба от защитници на човешките права за скандала с червения картон на Световното по футбол
Спорт |Американското разузнаване: Новият лидер на Иран е склонен да разработва ядрени оръжия
Свят |OpenAI ще инвестира над 30 милиарда долара в най-големия център за данни с изкуствен интелект в САЩ
Компании |САЩ удължиха с още месец срока за продажба на активите на „Лукойл“
Енергетика |Съществуват два типа устойчивост. Вероятно игнорирате единия
Техники за успех |21-годишен ислямист е заподозрян за снощния атентат в Берлин, станал под носа на над 2000 полицаи
Свят |Астрономическо събитие на годината: Луната напълно ще закрие Слънцето на 12 август
Свят |Фейсбук се срина за 40 минути
ОбществоLinkedIn и краят на илюзията за “професионална” социална мрежа
БизнесФилмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
БългарияГлад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
ИкономикаADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.