Експерт: Лекарствата менте трудно могат да бъдат разпознати
Добре фалшифицираните лекарства могат да бъдат разпознати само след химичен анализ. Това обясни в интервю за „Фокус” д-р Стойчо Кацаров, председател на Център за защита правата в здравеопазването.
Вчера стана ясно, че около 10 на сто от фармацевтичните продукти в България са имитации на оригинални лекарства. Според официални данни на Изпълнителната агенция по лекарствата през 2013 г. българинът е похарчил 1,8 млрд. лв. за медикаменти, като у нас са продадени 249 млн. опаковки. По неофициални данни на ДАНС и МВР пазарът на лекарства имитатори достига до 150 млн. лв. Те се внасят у нас нелегално от куфарни търговци.
„Ако е добър фалшификат, гражданите няма да могат да го разпознаят, дори специалисти трудно биха ги различили. Фармацевти и аптекари също трудно биха ги различили. Преди няколко месеца гръмна голям скандал в Италия с онкологични медикаменти, които са продавани там, а и не само, в много страни и в това число и България. Те са с опаковка и вид както оригиналните и няма как да ги разпознаеш ако не изследваш самата субсидия”, каза той.
По думите му, фалшивите лекарства могат да попаднат по всякакъв начин на пазара.
„Могат да попаднат чрез дистрибуция, директно от този, който ги произвежда. В България се произвеждаха такива лекарства. Няма данни в момента и не мога да кажа правят се, защото веднага ще ми зададат въпроса къде се правят. Нямам представа къде се правят. Но това не е ново. С една таблетираща машина в гаража, взимате фолиото – крадете го от завода или по други начин се сдобивате с него и ето ви блистерите. Подменяте опаковките и готово – получавате лекарство, което на външен вид няма да може да го различи и специалист”, каза той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.