Зарязаните в Испания български ученици спали в хотел с алкохолици и наркомани
„В двузведния хотел беше много мръсно, във ваната имаше черни неща, а в някои стаи нямаше канали, условията бяха много лоши". Това разказа пред bTV Анна-Мария Тарасова, ученичка в 8 клас в Търговско-банковата гимназия в София. Тя е едно от децата, които останаха без настаняване в обещания им хотел в Испания от туроператорската фирма „Гъливер травел".
16-годишната Илина Царска пък разказа, че в хотела, в който са спали първата нощ, е имало наркомани и алкохолици, които са се държали неадекватно. „Условията не бяха подходящи за ученици", категорично е момичето.
Децата потвърдиха, че от вчера са настанени в нов 4-звезден хотел. Те обаче знаят, че са платени само две нощувки и нямат представа дали екскурзията им ще продължи до вторник, за което са платили техните родители.
Вчера стана ясно, че деца от 8, 9 и 10 клас от Търговско-банковата гимназия са спали в хотел с условията на бежански лагер, защото при пристигането в Испания се оказва, че нощувките на групата не са платени. Родителите на учениците са платили за екскурзията още през февруари, парите обаче не са стигнали до испанската агенция посредник.
Средствата са били достатъчни само за първите две нощувки в Любляна и Кан, за нощувката в Испания парите са дали шофьорите на автобуса и някои от възрастните в автобуса.
Вижте още: Туроператор изостави български ученици в Испания
И тази сутрин имаше гневни родители пред офиса на българския туроператор в София. Там беше и шефката на фирмата Ирена Гришева. Тя обяви, че фирмата не носи отговорност за условията в хотела, защото имало разминаване в категоризацията между България и Испания.
Председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов обяви, че за две години срещу „Гъливер травел” има 30 сигнала, а комисията е извършила 20 проверки и е наложила 6 акта, но те се обжалват в съда. Той посъветва хората, които стават жертва на некоректни туроператори да звънят на КЗП, която има 24-часова линия за връзка.
Димитър Попов, председател на Асоциацията на туроператорите пък съветва родители, които изпращат децата си на екскурзия в чужбина, да проверяват предварително в хотела дали всичко е платено. Според него у нас трябва да се създаде гаранционен фонд, каквито има в други европейски държави, който да поема разходите при подобни проблеми.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Грешка на служебен изкуствен интелект в Meta е довела до изтичане на потребителски данни
Компании |За първи път в историята: Ожесточава се спорът между Сенегал и Мароко за отнетата футболна Купа на африканските нации
Спорт |БФС очаква приходи от 15,3 млн. евро за 2026 г., над половината от тях - по програми на ФИФА и УЕФА
Спорт |Унгария на фотофиниш
ЕС |Краят на една легенда: Почина емблемата на филмовия екшън Чък Норис
Свят |Димитър Хаджидимитров: Още следващата седмица дизелът ще бъде над 1,60 евро
Общество |На днешната дата, 20 март. Честита пролет!
На днешната дата |Правилото 10-80-10 на Стив Джобс е още по-полезно в епохата на AI
Техники за успех |Времето: Посрещаме астрономическата пролет с облаци и валежи
България |Израел започва нова вълна от атаки срещу Иран
Свят |Европейските авиокомпании предупреждават: по-високите цени на горивата ще се платят от пътниците
Бизнес |България е втора в ЕС по ръст на почасовите възнаграждения през четвъртото тримесечие на 2025 г.
ЕС |Депутатите узакониха лобизма с понятието „представителство на интереси“
Политика |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.