Местим часовника 1 час напред тази нощ

 Местим часовника 1 час напред тази нощ

В последната неделя на месец март, по традиция преминаваме към лятно часово време. Тази нощ цяла Европа, а с нея и България ще премести с час напред стрелките на часовника.

Лятното часово време е въведено на 1 април 1979 г. Оттогава датира и традицията смяната на часовника да се извършва всяка последна неделя от месец март, а съответно, връщането към зимно часово време да става в последната неделя на октомври. Практиката е в сила за 43 държави в Европа.

В Европа обаче лятното часово време се практикува от 100 години, казва Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория „Рожен” при БАН, в интервю за Агенция „Фокус”. Идеята на изкуствено добавения по-светъл час, е че така се пести енергия заради по-голямата продължителност на деня. Ето някои малко известни факти от историята на тази всеобща практика, които физикът разкрива:

- Историята на въвеждането на лятното часово време, често означавано с абревиатурата DST (Daylight Saving Time) е много дълга започва още през 1916 г., когато във Великобритания е гласуван закон, наречен Summer Тime Act. Законът регламентирал въвеждането на лятно часово време, като по онова време, стрелките на часовниците трябвало да се превъртат с 1 час напред на 21 май, а връщането към гринуичко време е ставало на 1 октомври. „Инициатор на този закон бил британският бизнесмен Уилям Уилет, който обаче не доживял да види идеята си реализирана. До гласуването на закона не се е стигнало никак лесно – имало е много критики, отнасяли са се с ирония към идеята, провеждани са били дълги дебати”.

- Един от първоначалните варианти на текста на закона предвиждал стрелките да се преместват не с 1 час, а с 1 час и 20 минути напред, при това на 4 етапа по 20 минути през пролетта, а после, през есента пак толкова пъти е трябвало да се връща часовникът към гринуичко време (Greenwich Mean Time – GMT). Тя отпаднала обаче като крайно непрактична. "Все пак, 8 корекции в годината са много объркващи.", отбелязва специалистът. 

- Не англичаните са първите, въвели лятното часово време. Всъщност, три седмици по-рано, на 30 април, 1916 година, то е въведено от Германия и Австро-Унгария, потърпевши от Първата световна война. Причината била чисто икономическа - за пестене на енергия поради недостиг на въглища след Първата световна война. Впоследствие, тази практика е изоставена, до започването на Втората световна война, когато лятното време отново се въвежда във Великобритания, при това с експеримент, наречан Британско двойно лятно време (British Double Summer Time)- през есента часовниците се превъртали с един час напред, а през пролетта – с още един час напред. „Така разликата става не един, а два часа спрямо гринуичко време. Тази практика е прекратена през 1947 г., когато страната се връща към гринуичко време”, пояснява Маркишки.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 28 октомври до 3 ноември
Радостин Василев от МЕЧ поиска поста на вътрешен министър
При 99.03% обработени протоколи от ЦИК: ГЕРБ-СДС води пред ПП-ДБ с над 11%
При 88,09% обработени протоколи: 9 формации влизат в новия парламент
ПП-ДБ с най-много гласове в 23-ти и 24-ти МИР в София, ГЕРБ-СДС печели в 25-ти
Светът на парите: Как да избегнем прахосването на пари според икономиста Дан Ариели
Първи данни от екзит пол: ГЕРБ-СДС печели парламентарните избори с двуцифрена преднина. Спор за 2-то и 4-то място
Данните от 99% паралелно преброяване на Алфа Рисърч: ПП-ДБ затвърждават втората позиция