Нова инициатива набира доброволци да преподават финансова грамотност в училищата

Manager News

У нас няма редовни изследвания на финансовата грамотност, но данните от наличните проучвания очертават тревожна картина. Масово, хората са слабо подготвени по финансовите въпроси и се затрудняват при взимането на информирани решения. Близо половината българи се считат за финансово неграмотни, а сред младежите на 16-17 г. този процент е още по-висок.

Стъпка към промяната на тази тревожна статистика е стартирането на нова образователна инициатива „Финанси 404“. Проектът има за цел със серия от лекции в класните стаи да събуди интерес у децата – от най-малките, до най-големите, от 1 до 12 клас, към управлението на парите като се започне още от джобните, които родителите им дават, да им даде достатъчно информация за възможностите и изборите, да ги научи да разбират как работят банките, какво представляват инвестициите, кредитите, застрахователните услуги и данъците. За целта финансисти, бизнесмени и предприемачи ще гостуват в училищата, за да споделят с децата своята убеденост, че финансовата грамотност е ключово умение за всеки съвременен човек. Организацията на инициативата се поема от LeadersPlay с помощта на екип от доброволци.

Връзката между училищата и лекторите се осъществява на сайта „Финанси 404“ , където могат да се регистрират и двете страни. Всеки лектор гостува в избрано от него учебно заведение от списъка на заявилите желание за участие. След предварителна договорка за удобното време, той посещава училището и в рамките на 1 учебен час изнася своята беседа, посветена на финансовата грамотност.

В инициативата могат да се запишат за участие всички български училища, без значение от техния профил и насоченост. Паралелно с това върви и набиране на екип от доброволци - представители на различни компании в България. Тъй като кампанията не е комерсиална, LeadersPlay поема изцяло финансирането около организацията, а трудът на лекторите е безвъзмезден. „Не набираме спонсори, а търсим партньори, запалени от идеята.“, уточняват организаторите.

Сред първите партньори на идеята са инициативата “Бъдещето е код”, зад която стоят Дигитална национална коалиция и Димитър Димитров, фондация Bauersachs, Кирил Янчев от Raiffeisenbank и Владислав Димитров от buzzinezzman.com. В момента комуникираме и с редица водещи компании в България, които проявяват силен интерес към кампанията и ще се включат в нея.

На сайта на кампанията вече са регистрирани и 16 училища. Сред тях са Езикова гимназия „Гео Милев“ от Добрич, Спортно училище „Димитър Рохов“ от Сливен, Природо-математическа гимназия „Иван Вазов“ от Димитровград, СОУ „Черноризец Храбър“ от Пловдив и други.

Кампанията ще продължи до края на юни тази година.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Google предложи създаването на организация за безопасност на изкуствения интелект
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Ford планира да премести в САЩ производството на някои модели на марката си Lincoln
Испания въведе граничен контрол за пристигащите пристигащите със самолети и кораби от Италия
Китайският отговор на Boeing и Airbus с първи международен полет
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Времето: Облачно, на места и с валежи
Meta съобщи, че е премахнала 756 000 акаунта на австралийски тийнейджъри на фона на критики относно прилагането на забраната
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"