Париж одобри строежа на първия небостъргач от 40 години

Париж одобри строежа на първия небостъргач от 40 години

Париж ще се радва на първия си небостъргач от 70-те години насам, след като вчера общината одобри строежа на противоречивата Триъгълна кула, разделила парижани на две от разкриването на плановете през 2008 за изграждането й, съобщава британският вестник Independent.

Триъгълната кула възпламени дебат във френската столица, след като швейцарската архитектурна агенция Herzog & Meuron разпространи дизайна на 42-етажната конструкция, малко преди Париж да повиши височинния лимит на новите сгради.

Кулата ще разполага със 120 стаи, 4-звезден хотел, ресторант, бар с тераса и 70 хил. квадратни метра офисно пространство. Сградата би трябвало да открие нови 5 хиляди работни места. С височина от 180 метра, конструкцията няма да се конкурира с Айфеловата кула – символът на Париж все още ще властва със своите 324 метра.

Проектът, на стойност 500 милиона евро, ще е висок приблизително колкото лондонския „корнишон”. Дизайнът е изготвен от създателите на олимпийския стадион „Птиче гнездо” в Пекин, „Алианц Арена” в Мюнхен и лондонската Галерия Серпентина. На фона на небостъргачите в други световни столици, Триъгълната кула няма да е особено внушителна.

Но сградите във френската столица традиционно са по-ниски и с класически вид. В града не са строени модерни небостъргачи от 70-те години на миналия век, когато бе издигната 231-метровата Tour Montparnasse, ужасила много от местните жители, които все още я смятат за грозна.

През ноември 2015 година, парижката община отхвърли плановете за Триъгълната кула, но вчера, след вот, огромният стъклен проект получи зелена светлина. Разликата  в гласовете бе малка – 87 „за” и 74 „против”, без въздържали се.

Кметът на столицата, Ан Идалго, написа в Twitter, че е „горда и щастлива, че Триъгълната кула ще се роди в Париж”.

Градът въведе 36-метров лимит за новите сгради малко след завършването на Tour Montparnasse, но го премахна през 2010 година.

Herzog & Meuron не се радват на подкрепа от страна на френските политици от Зелената партия, които смятат, че проектите на агенцията не са достатъчно енергийно ефективни.

През ноември, един от общинските съветници – Даниел Симоне от Лявата партия – гласува срещу проекта, тъй като кулата била „едновременно мегаломанска, антисоциална и неекологична.”

Други критици смятат, че модерният дизайн е дразнещ на фона на останалите сгради в околността. Някои обаче са на мнение, че в 12-милионен град небостъргачите са необходимост, тъй като осигуряват повече пространство.   

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ