Конституционният съд на Южна Корея отстрани от длъжност президента Юн Сук-йол

ЕС

Конституционният съд на Южна Корея потвърди импийчмънта на президент Юн Сук-йол и го отстрани от длъжност, предаде Си Ен Би Си.

Решението дава старт на 60-дневно обратно броене, в рамките на което трябва да се проведат президентски избори, за да се избере следващият държавен глава.

Междувременно премиерът Хан Док-су ще продължи да изпълнява функциите на президент, след като бе възстановен на поста след конституционния съд от 24 март.

В предаване по южнокорейска телевизия изпълняващият длъжността председател на Върховния съд Мун Хьонг-беказа, че решението е било единодушно.

Мун добави, че решението на бившия президент да въведе военно положение не отговаря на законовите изисквания за национална криза.

Той добави, че Юн е нарушил закона, като е изпратил войски в парламента на страната, за да спре отмяната на военното положение, предаде агенция „Йонхап“.

Демократическата партия на Южна Корея обяви решението за „народна победа“, докато партията „Силата на народа“ на Юн заяви, че „смирено приема“ решението на съда.

Министърът на финансите на Южна Корея свика спешна среща с управителя на централната банка на страната Ри Чан-йон, както и с ръководителите на службата за финансов надзор и Комисията за финансов надзор на страната, „за да проучат въздействието върху финансовата и реалната икономика след решението на Конституционния съд“, предаде базираната в Сеул Chosun Biz.

Юн беше свален с импийчмънт заради налагането на военно положение на 3 декември в изненадващо късно вечерно изявление, цитирайки необходимостта да се защити страната от „севернокорейските комунистически сили“ и „антидържавни сили“. Това беше първият случай, в който в Южна Корея беше обявено военно положение от над 40 години.

След това законодателите отхвърлиха указа в парламента на страната, часове след обявяването на военното положение, преди да подадат молби за импийчмънт срещу Юн няколко дни по-късно. Импийчмънтът бе гласуван на 14 декември и Юн бе отстранен от длъжност.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп искал Джани Инфантино за генерален секретар на ООН
На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Рубио: САЩ са готови за диалог, но Иран не подхожда сериозно към преговорите
Времето: Обилни валежи в почти цялата страна, особено интензивни по морето
Как да ръководим ефективно в един свят, в който времето никога не стига?
Бюджетната комисия одобри бюджета на второ четене след 12-часово заседание
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Астрономи разкриха мистерията на звездата Акамар, изчезнала от древните небесни карти