Шигеру Ишиба ще бъде следващият премиер на Япония, след като спечели надпреварата за лидер на управляващата партия

Шигеру Ишиба ще бъде следващият премиер на Япония, след като спечели надпреварата за лидер на управляващата партия

Бившият министър на отбраната Шигеру Ишиба спечели надпреварата за лидер на управляващата в Япония Либерално-демократична партия (ЛДП), което означава, че той ще бъде следващият премиер на страната, предаде Си Ен Би Си.

Ишиба победи министъра на икономическата сигурност Санае Такаичи на балотаж, след като двамата спечелиха най-много гласове на първия тур от девет кандидата.

67-годишният Ишиба ще наследи премиера в оставка Фумио Кишида, който предизвика хаос в редиците на ЛДП през август, когато обяви, че няма да се кандидатира за поста, като така на практика сложи край на тригодишния си мандат.

Сега се очаква Ишиба да бъде одобрен за министър-председател при гласуване в парламента на 1 октомври, тъй като ЛДП има мнозинство в двете камари на законодателния орган, което на практика гарантира, че нейният лидер ще стане следващият министър-председател.

Резултатът от изборите ще има големи последици за Япония, като Ишиба ще наследи партия, белязана от корупционен скандал, икономика в несигурен преход от години на стагнация и възникващи заплахи за сигурността и дипломатически заплахи на световната сцена.

В навечерието на изборите Ишиба подкрепи политиката на Централната банка на Япония за повишаване на лихвените проценти и изрази загриженост относно обезценяването на йената, като се разграничи от опонента на балотажа Такаичи, която се обяви в подкрепа на ултра-ниските лихви.

През март Японската централна банка сложи край на дълго поддържаната политика на отрицателни лихвени проценти и след това отново повиши лихвите през юли.

Ишиба също така призова за създаването на азиатско НАТО за възпиране на заплахи от Китай и Северна Корея.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 декември. Имен ден празнуват Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa
Мерц: Според гаранциите, предоставени от САЩ на Украйна, бихме могли да отблъснем руските сили
След повече от десетилетие: NASA загуби връзка с орбиталния апарат на Марс Maven
Парламентът прие на първо четене удължителният бюджет за 2026 година
Зетят на Тръмп се оттегля от офертата на Paramount Skydance за придобиване на Warner Bros. Discovery
МАЕ: Глобалното търсене на въглища достигна рекордно високо ниво тази година, очаква се спад до 2030 г.
Норвегия ще взривява собствени мостове в случай на военен конфликт
Рекорд: Испания отчете близо 100 млн. туристи през 2025 г. и дебне конкуренцията