Си Дзинпин към лидерите на ЕС: Трябва да работим за изграждане на взаимно доверие

Си Дзинпин към лидерите на ЕС: Трябва да работим за изграждане на взаимно доверие

Си Дзинпин към лидерите на ЕС: Трябва да работим за изграждане на взаимно доверие

Китайският лидер Си Дзинпин каза на лидерите на Европейския съюз, че двете страни трябва да засилят сътрудничеството си, предаде Блумбърг.

„Китай и ЕС трябва да бъдат партньори във взаимноизгодно сътрудничество, постоянно да повишават политическото взаимно доверие и да постигнат стратегически консенсус“, каза Си на среща в Пекин днес с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.

Мишел подчерта, че ЕС иска стабилни и взаимноизгодни отношения с Китай, а Фон дер Лайен поиска Брюксел и Пекин да обърнат внимание на „дисбалансите и различията“ помежду им.

Си също така призова Пекин и блока да „елиминират всички видове смущения“, според държавния телевизионен оператор China Central Television. Тази забележка вероятно е насочена към САЩ, които предприеха редица действия, за да попречат на Китай да получи чипове от висок клас, включително привличайки Нидерландия към тези си усилия.

ЕС търси напредък в отношенията с Китай по редица въпроси, вариращи от потоци от данни до достъп до китайския пазар, твърдят запознати източници.

Европейските служители също ще поискат повече усилия за ограничаване на способността на Москва да заобикаля санкциите, тъй като Китай се очертава като основен маршрут на Русия за осигуряване на забранени технологии и така наречените стоки за бойното поле. Но блокът остава реалистичен по отношение на възможностите за напредък в тази сфера, като не се очакват конкретни резултати, казват източниците.

„Дълбоките въпроси“ пречат на добрите отношения между Пекин и Брюксел, каза пред Блумбърг Йенс Ескелунд, президент на Търговската камара на Европейския съюз в Китай, като той акцентира върху войната на Русия в Украйна, търговския дефицит и китайския свръхкапацитет, който се изнася в Европа.

„Това ще трябва да се реши, преди да се стигне до проблеми между двете страни“, каза той, като добави, че партньорството с Китай трябва да създаде „равна или почти равна стойност“ и за двете страни.

ЕС е загрижен, че слабото икономическо възстановяване на Китай, включително слабото вътрешно търсене, ще доведе до това Пекин да настоява да изнася още повече, застрашавайки критичните индустрии в Европа и техните работници. Търговският дефицит на ЕС с Китай нарасна до над 400 млрд. долара миналата година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ