Тръмп застана на страната на Мъск в спора за имиграцията

ЕС

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп се намеси в спора между членове на своя екип и антиимиграционните MAGA лоялисти (движението около Тръмп „Да направим Америка отново велика") относно работнически визи H-1B, като каза на „Ню Йорк пост“, че подкрепя програмата за визите за квалифицирани кадри, предаде Си Ен Би Си.

Тръмп каза пред изданието, че „винаги е харесвал визите“. Визовата програма H-1B позволява на работодателите да наемат временно неамерикански граждани за висококвалифицирани работни места.

„Имам много хора с визи H-1B в моите имоти. Вярвал съм в H-1B. Използвал съм го много пъти. Това е страхотна програма“, каза той.

Говорител на преходния екип на Тръмп не е отговорил веднага на искане за коментар.

По време на първия мандат на Тръмп като президент неговата администрация въведе правила, които биха намалили броя на визите H-1B, издавани всяка година. Правилата обаче в крайна сметка бяха отменени в съда.

През последните дни светът на MAGA беше въвлечен в дебат относно програмата, като една фракция защитава визите, а друга фракция твърди, че програмата позволява на чужденци да заемат американски работни места.

Съюзниците на Тръмп, включително Илон Мъск и Вивек Рамасвами, твърдят в онлайн публикации, че визовата програма е от полза за страната.

Мъск каза в публикация миналата седмица, че „броят на хората, които са супер талантливи инженери и супер мотивирани в САЩ, е твърде нисък“.

Мъск, който е роден в Южна Африка и е натурализиран гражданин на САЩ, каза, че причината той и други, отговорни за създаването на компании като SpaceX и Tesla, да са в САЩ, е програмата H-1B.

Мъск написа в публикация в X, че „тези глупаци трябва да бъдат отстранени от Републиканската партия“, като по-късно изясни, че има предвид „тези в Републиканската партия, които са омразни, непокаяни расисти“.

Публикациите на Мъск дойдоха в отговор на публикация от Скот Адамс, създателят на комикса „Дилбърт“, който каза: „MAGA взема прмиер от демократите за това как да губят избори“.

Отделно, Рамасвами, който си партнира с Мъск, за да ръководи отдела на Тръмп за правителствена ефективност, твърди в публикация в X, че се надява американската култура отново да даде приоритет на „упоритата работа пред мързела“.

Рамасвами също посочи в публикация до X в петък, че визовата програма H-1B „е силно повредена и трябва да бъде заменена с такава, която се фокусира върху избора на най-добрите от най-добрите (не лотария) и не включва по-малко бюрокрация“.

Сред републиканците, които критикуваха визите H-1B, бяха крайнодесните активисти Лора Лумър и Стив Банън. Бившият губернатор на Южна Каролина Ники Хейли също изрази мнение, като нарече „мързеливо“ технологичната индустрия автоматично да се обръща към чуждестранни работници за своите нужди.

„Инвестирайте в нашата американска работна сила“, написа тя в публикация в X в петък. „Първо трябва да инвестираме в американците, преди да търсим другаде.“

Мъск също беше изправен пред обвинения в цензуриране на критици, след като повече от дузина консерватори, включително Лумър, казаха, че тяхната синята значка в X е била отменена, след като те критикуваха Мъск за възгледите му за имиграцията.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 25 юли. Имен ден празнуват Ана, Анна, Анка, Яна
Тръмп пред Асоциацията на кореспондентите: Шоуто трябва да продължи
Времето: Остава ветровито, вълнението на морето ще бъде около 3 бала
Заради пожарите: Властите във Великобритания предупредиха туристите за опасността в популярни дестинации
Държавният глава Илияна Йотова ще се кандидатира за президент
Тръм разпореди пана пред Националния музей на американската история да предупреждават за „лоша информация“
Все още ли намалявате цените, за да печелите клиенти? Дайте приоритет на доверието!
Автентичността и прозрачността не са едно и също