В Черна гора се провеждат предсрочни парламентарни избори

ЕС

Черногорците гласуват днес на предсрочни парламентарни избори, които са решаващи за преодоляване на политическата криза и застоя на страната по пътя към членство в ЕС.

Общо 542 468 граждани ще могат да избират измежду 15 партии и коалиции, които се борят за влизане в 81-местния парламент. 

Избирателните секции бяха отворени в 7:00  часа местно време (8:00 българско време), а ще затворят в 20:00 часа (21:00 часа българско време), пише БТА. Адриатическата страна с население от около 620 000 души е страна кандидат за членство в ЕС от 2010 година. Черна гора бе напреднала най-много от държавите в региона в евроинтеграционния процес, но миналата година две правителства бяха свалени с вот на недоверие, а споразумение за трето не бе постигнато.

През март тогавашният президент Мило Джуканович разпусна Скупщината и насрочи предсрочни парламентарни избори, на които неговата Демократична партия на социалистите (ДПС) за първи път ще се яви като опозиционна, тъй като след вота през 2020 година бе сложен край на близо 30-годишното й управление.

Според анализатори и проучвания най-много гласове ще получи коалицията около проевропейското, центристко движение "Европа сега", което също така подкрепя и по-тесни връзки със Сърбия. Водач на листата е бившият министър на финансите Милойко Спаич, който основана “Европа сега” миналата година заедно с новия президент на Черна гора Яков Милатович.

Милатович победи ветерана на черногорската политика Мило Джуканович през април на президентски балотаж.

Прогнозите са, че коалицията около „Европа сега“ няма да може да получи мнозинство в парламента и за да управлява ще трябва да търси подкрепа на други партии.

Проевропейската ДПС, която вече е с ново ръководство, най-вероятно ще се класира на второ място. Джуканович, който изведе страната от съюза със Сърбия през 2006 година и вкара Черна гора в НАТО през 2017 година, се оттегли от лидерския пост, след като изгуби президентските избори. Начело на листата на коалицията около ДПС е 35-годишният Даниел Живкович. 

На тези избори в коалиция се явяват гражданското движение УРА на премиера Дритан Абазович и Демократите на бившия председател на парламента Алекса Бечич. Преценките за тях са, че могат да се окажат трета политическа сила. 

В новия парламент се очаква да влезе и коалицията “За бъдещето на Черна гора”. Тя е съставена от две партии, част от разпадналия се през май проруски и просръбски Демократичен фронт, който беше в основата на съставянето на правителството след изборите през 2020 година. 

Първите предварителни изборни резултати, обявени от неправителствени организации, се очакват около час след приключване на изборния ден.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Най-кратките литературни шедьоври в историята
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура