Бойко Борисов привикан на разпити за „Барселонагейт“ и злоупотреба с власт в четвъртък

Общество

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов ще бъде на два разпита в прокуратурата в четвъртък. Единият е по делото, станало известно като "Барселонагейт". Разследването проверява дали има пране на пари с купуване на къща в испанския град. Прокуратурата в понеделник съобщи и за втори сигнал на гражданско сдружение, за което се предполага, че е "Боец". Той е за "твърдения за злоупотреба с власт". Лидерът на движението Георги Георгиев заяви пред журналисти неотдавна, че сигналът срещу Борисов съдържа свидетелски показания, собственоръчно подписани на всяка страница, от бизнесмен, който твърпди, че лично е предал подкуп на Бойко Борисов, в тоалетна, за да му бъде възстановен ДДС в размер на милиони, като ДДС-то, самият той признавал било законно възбранено заради фалшиви фактури.

Делото "Барселонагейт" не е на трупчета, съобщи вчера пресцентъра на Прокуратурата на РБ. Оттам посочват, че разпространените твърдения в медиите имат за цел "да осуетят законосъобразното развитие на досъдебното производство и да обслужат нелегитимни политически интереси". Към настоящия момент и с оглед законодателните промени от 2022 г. ръководството и надзорът по делото се осъществяват от Софийска градска прокуратура. През март миналата година Борисов беше разпитван за снимките с кюлчета, а преди това за „снемане на сведения“ по три сигнала, единият от които за заплаха. 

Новината за предстоящите разпити свари Борисов на футболно игрище в Пловдив, където заедно с отбора си "Витоша" (Бистрица) спечели победа над местния "Ботев" с 5:3 и стана шампион при ветераните.

На излизане от стадиона, причакан от журналисти Борисов отправи задочен съвет към ПП-ДБ да не четат новини, докато не се състави правителство. "Аз поздравявам лидерите и на "Да, България" и на партията на промяната. Съветвам ги да не четат и да не гледат сайтове и телевизии, докато не направят правителство, защото тези, които биха казали нещо срещу такова правителство, работят за сриване на цялата политическа система, а това са нови, шести подред предсрочни избори, сиреч катастрофа.", коментира той

Споразумението с "Продължаваме промяната - Демократична България" за съвместно управление с ротационен премиер не е коалиция, отбеляза още Борисов. По обед същата теза разви в своя фейсбук профил и съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.

"Не е коалиция. Ако е коалиция, аз и Кирил Петков ще сме премиери или министри. Аз го наричам отговорно поведение на диаметрално противоположни като омраза партии и със 100% еднакви програми", подчерта Борисов и посъветва лидерите на ПП-ДБ да не четат новини преди да съставят правителство.

"Аз много ясно казах, че преговорите се водят от Мария Габриел. Този, който ще е премиер и вицепремиер, трябва да има самочувствието да си проведе преговорите с акад. Денков за кабинет", добави лидерът на ГЕРБ. 

Споразумението се сключва пред очите на народа, добави Борисов. "Минаха две години в хаос, престъпност, контрабанда, миграция, инфлация, бедност - без ред от План за възстановяване, без инвестиции. Всъщност това, което откриха за две години е това, което ние направихме", категоричен е Борисов. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Как да намерите работа, която ви носи удовлетворение и щастие?
Звездите за бизнеса от 24 до 30 август: Фокусът преминава от големите обещания към конкретните резултати
25 безполезни, но много любопитни факти
Хуманоидните роботи наближават своя ChatGPT момент, но при такъв залог всеки срок е относителен
На днешната дата, 24 август. Рождениците днес
Президентът на Иран призна, че страната преминава през „много трудности“
Чатботове срещу виртуални асистенти: кое е по-добро?
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Над 1600 нарушители с е-тротинетки са санкционирани в София от началото на годината
Какво можем да научим от „Седмицата за размисъл" на Бил Гейтс
Ето как можем да подадем сигнал до Европейската прокуратура
Поевтиняване на горивата у нас, изплатени са близо 13 млн. евро компенсации
Ватикана ще изгради централа за възобновяема енергия за 100 млн. евро
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“
Най-кратките литературни шедьоври в историята