Цончо Ганев: Не сме прокарвали законопроекти по руски образец

Общество

Депутатът на „Възраждане” Цончо Ганев отрече българският закон за чуждестранните агенти да има общо с руския.

Законопроектът, който партия „Възраждане“ за пореден път внесе в Народното събрание, предизвика силна реакция в обществото. Обществената телевизия направи сравнението с руския закон, който бе наложен в Грузия и Унгария и намери прилики. Самият Костадин Костадинов обаче твърди, че законопроектът му е почти идентичен с американския закон, пише на сайта на БНТ.

„Не сме прокарвали законопроекти по руски образец, не е точна и думата прокарване. Ние сме в Народното събрание, за да вкарваме проектозакони. Предложили сме закони. Закона за американските агенти не е копиран. Лобизмът в САЩ е разрешен, затова по параграфите за лобимза те са спрямо българските закони. Не е копирано едно към едно. Той е преведен и интерпретиран по това, което имаме по нашето законодателство“, коментира в ефира на bTV Цончо Ганев.

Той добави, че всичко е извадено от контекст и законът не е четен дори.

Преди дни коалицията ПП-ДБ обяви, че е категорично против „путинисткия законопроект на „Възраждане“ за „чуждестранните агенти“. В своя позиция политическата сила изложи причини за несъгласието със законопроекта. Според ПП-ДБ това ще окаже зловредно влияние върху българското общество, ще се ограничат образователните възможности на българските студенти, получили стипендии от чужбина и ще се нарушат конституционни права на гражданите.

Ганев коментира и предстоящите избори, като поясни, че не са станали по-гъвкави и няма да направят коалиция никога с ГЕРБ и ДПС.

„Ние се борим за първото място, ако останем втори, ще ходим на разговори и може да имаме договаряне по политики. Ако се различават нашите възгледи с първите, ще искаме референдум по тези политики“, добави той.

Депутатът от „Възраждане“ отрече в редиците им да има чуждестранни агенти.

Той коментира Ангел Янчев, който е бил на обучение преди години в Института за международно образование в Ню Йорк.

„Този човек е бил поканен като директор там и лично той като директор премахва „Америка за България“ от неговото училище заради всичко това, което е чул. Там е видял за какво става дума в „Америка за България“. Агенти са тези, които прокарват чужди интереси. Те са тези, които получават пряко финансиране от чужда страна. Когато кандидатстваш за такива проекти, за училището - не налагаш определени неща, да обучава децата, а кандидатстваш за сградния фонд да кажем, няма да ти пише нищо срещу името“, обясни Ганев.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Какво се случва с дълговете ви, когато умрете?
10 цитата за живота от Брус Лий
Жечо Станков: Договорът за 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде подписан до края на 2026 г.
Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Отравяне с гъби погуби руски журналист, разкрил връзката на Путин с гимнастичката Алина Кабаева
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“