Какво спечели и какво загуби Украйна от офанзивата в руската Курска област?

Какво спечели и какво загуби  Украйна от офанзивата в руската Курска област?

Преди шест месеца украинските сили смаяха Кремъл и собствените си съюзници, като нахлуха през границата в изненадваща контраофанзива, която разби руския регион Курск.

Две седмици след тази първоначална атака, Виталий е изпратен в региона от украинската армия и оттогава се бие там заедно с някои от най-добре обучените войници на Украйна.

„Все още сме там“, каза пред POLITICO Виталий, който поиска да бъде идентифициран само с малкото му име. „Ние донесохме война на територията на агресора; получихме много затворници, които по-късно бяха използвани за освобождаване на нашите момчета от руския плен. Ние принудихме Русия да изтегли част от войските си от Украйна, за да се бият с нас.

Нахлуването също така предизвика ожесточен дебат в Украйна дали си струва цената.

Някои, като Виталий, са убедени, че атаката е имала смисъл. Неговите възгледи се споделят от украинския генерален щаб, който в четвъртък заяви, че Русия е загубила около 40 000 войници в Курск, с повече от 16 000 убити в битка и други 900 пленени като военнопленници.

Кремъл трябваше да изпрати около 12 000 севернокорейски войници, за да му помогнат да изтласка украинската армия от руска територия. Но след загубата на около 4000 мъртви и ранени, корейските войски бяха изтеглени от фронта.

„Една от трите им бригади беше елиминирана, други загубиха способността да продължат да се бият и бяха изтеглени“, каза украинският генерален щаб.

Украйна не е разкрила собствените си загуби, но се съобщава, че е претърпяла стотици жертви и е загубила около половината от 1000 квадратни километра, които първоначално е завзела в Курск. Украинските села в близката област Суми са превърнати в развалини от руски планиращи бомби.

Украинският президент Володимир Зеленски настоява, че нахлуването е било успешно и намекна, че продължаващият контрол на Украйна върху руска територия може да даде на Киев лост за влияние при всякакви мирни преговори с Москва.

В района на Курск се държим стабилно“, каза той пред репортери в Киев в сряда. „Руснаците претърпяха големи загуби там. Корейците им бягат. Мисля, че скоро няма да успеят да ни изтласкат от тази територия. И това е като магнит, който държи 60 000 войници извън Украйна.

Смесена картина

Но има и гласове на предпазливост относно операцията. Микола Биелисков, научен сътрудник в Украинския национален институт за стратегически изследвания, каза, че обосновката за нахлуването е била повече политическа, отколкото военна. Съединените щати по-рано предупредиха Киев да не предприема агресивни действия срещу Русия, което обяснява защо офанзивата се пази в тайна от Вашингтон.

„Беше нещо като „Виждаш ли, можем да направим това въпреки всички проблеми. Ако ни подкрепяте повече, ситуацията ще се промени", каза той. „За съжаление планът за победа не успя... Е, нещата се случват. Ако не правите нищо, няма да правите грешки - а ние нямахме този лукс.

„Сега ние просто предприемаме отбранителни действия, нанасяйки максимални щети, докато руснаците и [севернокорейските] войски се опитват да си върнат контрола над териториите на Руската федерация, защото това вече е политически приоритет за тях“, добави анализаторът.

Има също опасения, че изместването на елитни украински войски от боевете в източната част на страната е позволило на Русия да продължи да натиска по този фронт през последните месеци.

Но Виталий каза, че си струва да се нахлуе в Русия. „Ние показахме на руснаците и нашите партньори, които толкова бързо загубиха вяра, че все още можем да направим всичко на бойното поле, че все още можем да преминем в настъпление. Ние също така показахме на руснаците, че не сме животни, както тяхната пропаганда се опитва да ни представи, докато те започнаха да губят вяра, че правителството им се грижи за тях“, каза той.

Украинската армия също твърди, че нахлуването е помогнало за изтеглянето на руските войски от фронтовата линия в Украйна. В първите седмици на нахлуването нямаше много признаци, че Русия преразпределя сили в Курск, но последните месеци показаха, че това се случва.

Освен това операцията има за цел да предотврати ново вражеско настъпление в Сумска и Харковска област на Украйна, докато украинската армия продължава да държи стотици квадратни километри в „буферната зона“ в Русия, добавиха от Генералния щаб.

За руския лидер Владимир Путин продължаващото присъствие на враждебни войски на руска земя е политическо смущение.

Въпреки това, докато нахлуването в Курск струва хиляди руски жертви, силите на Кремъл продължават своята офанзива в района на Харков в Украйна, която започна през май.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ