Председателят на КЗП: Преходът към еврото върви по-добре от очакваното

Общество

От началото на периода, в който действа Законът за въвеждане на еврото в България, има близо 7000 проверки, съставени са около 700 актове и са издадени над 170 наказателни постановления. Това съобщи председателят на Комисията за защита на потребителите Александър Колячев в изслушване пред народните представители, предава БТА.  

Самият факт, че едва 10% от проверките, които правим, завършват с установени нарушения, означава, че пазарът е спокоен, стабилен и преходът към новата валута върви дори по-добре от очакваното, коментира Колячев.  

"С ограничения административен капацитет, с който разполага, КЗП не може да обхване всички населени места и търговци, затова законодателят дава възможност Националната агенция за приходите (НАП) също да правоприлага и да контролира пазара", каза Колячев и добави, че заедно с НАП са разработили сериозна стратегия, която да обхване и най-малките населени места и сектори, в които се очакват изкривявания на пазара. Той посочи, че тези проверки са в ход.

Днес съвместно с Българската агенция за безопасност на храните се проверяват сектори, които предлагат храни, а в следващите дни ще бъдат проверени и обекти, които са свързани с вендинг услуги и с хотелиерски услуги. Нашето поведение на пазара дава своите резултати, търговците към момента са дисциплинирани, коментира председателят на КЗП.

Александър Колячев каза, че чрез сайта "Колко струва", в който търговците на хранителни продукти и аптечната мрежа, всеки ден подават цената на 1500 продукта и тази база се натрупва вече повече от три месеца, могат да проследят движението на всеки един от продуктите. От институционална гледна точка към момента нямаме проблем с въвеждането на еврото и с увеличението на основните стоки, които се предлагат на територията на страната, добави той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Най-богатите хора мигрират с невиждано в историята темпо. Къде отиват?
Тактиката, която ще ви направи по-харесвани
Времето: От мъгли и облаци в Северозападна България до слънце на морето
Нощното светлинно шоу на олимпийския огън в Милано привлича хиляди пред Арката на мира
Учени откриха микроорганизми, които произвеждат енергия в пълна тъмнина
Кристин Лагард: Дигиталното евро ще намали разходите на търговците и ще защити личните данни
Горите се променят бързо и учените са дълбоко загрижени
Президентът Илияна Йотова ще връчи мандат за служебно правителство на Андрей Гюров