Новият германски парламент ще решава за реформа на дълговата спирачка

Общество

Отиващият си парламент на Германия все още може да даде одобрение за нов специален фонд за увеличаване на разходите за отбрана, но реформирането на строгите ограничения върху държавните заеми ще бъде отложено за новия Бундестаг, каза високопоставен съюзник на победителя в изборите Фридрих Мерц, цитиран от Ройтерс.

Мерц спечели националните избори в неделя, но е изправен пред трудни коалиционни преговори и перспективата за обструктивен парламент, след като крайнодесните и крайнолевите партии нараснаха.

Това може да попречи на военните разходи в момент, когато Германия иска да увеличи отбранителните си способности, тъй като е изправена пред конфронтационна администрация на Тръмп, както и срещу враждебна Русия и напорист Китай.

Торстен Фрай, парламентарен лидер на консервативния блок, каза пред радио Deutschlandfunk, че Германия трябва да действа бързо.

„Необходими са много бързи решения, особено в областта на сигурността и външната политика“, каза той.

Той добави, че никакви по-широки промени в конституционните ограничения върху държавните заеми, известни като „спирачката на дълга“, няма да бъдат прибързани.

Мерц предупреди Съединените щати в понеделник да не обръщат гръб на съюзниците, но също така призова европейците да изградят свои собствени отбранителни способности, като каза, че сега са "пет минути до полунощ за Европа".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 19 март. Имен ден празнуват Дария, Дарин, Дарина и Найден
Гибелта на „загниващия“ Запад – прогнозата, която се „сбъдва“ вече два века
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Valeo Foods Group придобива българската компания „Престиж-96“ АД
Златото поевтинява за седми пореден ден
Времето в четвъртък: Облачно с краткотрайни превалявания
Неизвестна картина на Ел Греко беше открита маскирана под фалшификат във Ватикана
Европейските авиокомпании предупреждават: по-високите цени на горивата ще се платят от пътниците