"Продължаваме Промяната" номинира Николай Денков за премиер
Официално акад. Николай Денков е кандидатът за премиер "Продължаваме Промяната". Това беше потвърдено на брифинг в Народното събрание от съпредседателите на партията Кирил Петков и Асен Василев, след като по-рано националните медии БНТ, bTV и Нова телевизия съобщиха новината, позовавайки се на свои източници.
Кандидатурата на Денков вече е обсъдена с "Демократична България", а днес ще се гласува в националните органи на партиите, които я подкрепят, уточни Петков.
Припомняме, че втората по големина политическа група в парламента вече обяви, че заедно с "Демократична България" ще предложи "кабинет на малцинството".
"Приех тази номинация с идеята, че трябва да потърсим съгласие за най-важните теми за българското общество, които да бъдат приоритет в в дневния ред на Народното събрание. Започваме разговори с всички политически сили, идеята е заедно да видим какво може да ни обедини и тези, които са готови да подкрепят едно такова правителство, да поемат ангажимент, че ще работят за реализирането на политиките, които ние поставяме като приоритетни за хората. Утре ще изпратя писмо-покана до всички парламентарно представени партии за обща среща", заяви акад. Николай Денков.
Според Асен Василев ПП полага всички усилия вторият мандат за създаване на правителство да бъде успешен. "Процесът, който организираме, е около една обща маса да седнат всички, ако това е възможно и ако те имат желание. В парламента има 7 партии - 4 от тях днес седнахме около една обща маса. Това не е достатъчно за подкрепата за кабинет, но е едно добро начало. Дали ще се реализира вторият мандат или ще стигнем до трети мандат - нито партиите, нито депутатите в парламента ще се сменят. Има шанс вторият мандат да бъде реализиран", добави Василев. Той уточни, че на Председателския съвет са се отзовали "Демократична България", БСП, както и "Български възход".
На журналистически въпрос защо ПП е избрал на кандидат за премиер кадър на ГЕРБ, Денков отговори: "Аз никога не съм бил кадър на ГЕРБ".
"Влязох в Министерството на образованието и науката през 2014 г. в служебно правителство, защото имах експертиза за това как се програмират научни проекти и останах там до 2016 г., защото някой трябваше да стартира първата програма за научни изследвания, която България договори в мое лице като ръководител на екипа с екипа на Европейската комисия. През 2016 г. аз и подадох оставката в правителството на Борисов, защото не бях съгласен с това, което се случваше в МОН. Сега отново съм в качеството си на експерт, но ангажиран политически с "Продължаваме промяната", уточни акад. Николай Денков.
Асен Василев допълни, че единственият шанс този парламент да излъчи кабинет е с ГЕРБ, ДПС или "Възраждане". "Този шанс е много малък, затова търсим подкрепа по конкретни политики, които да бъдат подкрепени, затова говорим за "кабинет на малцинството", а не за коалиционна конструкция", каза Василев.
"Смятаме да предложим кабинет на малцинството, първата основна задача е да се намери съгласие по политиките, след това по структурата и състава на Министерския съвет. Не е нормално вторият да се опитва да прави правителство и да управлява, защото няма достатъчно гласове, но е безотговорно да не направим опит", подчерта съпредседателят на ПП Асен Василев.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Rolls-Royce сключи сделка за изграждане на малки ядрени реактори в Швеция
Компании |Президентът на FIFA посети съблекалнята на Иран и подкрепи играчите
Спорт |Крахът на социалния консерватизъм и опасностите пред Европа
Общество |Председателят на Европейския парламент иска разследване срещу евродепутат, близък до Русия
ЕС |Франция се подготвя за тежка гореща вълна от 39 градуса в близките дни
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Звездите за бизнеса от 15 до 21 юни: Лятното слънцестоене носи нова динамика в идеите и комуникацията
Хороскоп |ЕС обвинява Китай, че обучава руски войници за войната в Украйна
Свят |Футболен хазартен спекулант загуби 1 млн. долара след залог за Испания в мача с Кабо Верде на Световното
Спорт |Тръмп и Нетаняху вървят към сблъсък заради споразумението между САЩ и Иран
Свят |Времето: Ветровито със следобедни валежи
България |Бюджетната комисия одобри на второ четене вдигането на тавана на дълга
Политика |Първият ден на срещата на Г-7 започва с разговори за Украйна и Близкия изток
Свят |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.