На две четения в едно заседание парламентът прекрати концесията на пристанище "Росенец"

Общество

Само за няколко часа в безпрецедентно гласуване на първо и второ четене парламентът прекрати концесията на "Лукойл" за пристанище "Росенец".  Това стана с гласуване на промени в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. В подкрепа на текстовете гласуваха 134-ма народни представители, 45 бяха "против" и 14 "се въздържаха". 

Възложените концесии за осъществяване на дейности в стратегически обекти от значение за националната сигурност, засягащи нефт и продукти от нефтен произход, произведени от суров нефт, с произход Русия или изнесени от Русия, се прекратяват в едноседмичен срок, решиха депутатите. Това означава, че след изтичането на заложения срок, управлението на пристанището преминава към министерството на транспорта

Припомняме, че договорът с акционерното дружество "Лукойл Нефтохим Бургас" за концесия на пристанищния терминал "Росенец" (част от пристанище за обществен транспорт с национално значение - Бургас) беше подписан през 2011 г. Концесията е за срок от 35 години, но има клауза, която позволява да бъде предсрочно прекратена.

Проектоизмененията бяха внесени преди два дни от управляващото мнозинство, а днес бяха приети с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. В гласуването не участваха ИТН, а БСП и "Възраждане" не просто бяха против, а възразиха бурно с тежки квалификации и закани.

От БСП определиха днешния парламентарен ден като "най-позорните дни в българската политика и един от най-злокобните в парламентарната практика".

Според Корнелия Нинова решението за "Росенец" е било взето без мотивация и оценка на въздействието върху екологията, икономиката и цените.

А от „Възраждане“ се заканиха, че ще сезират Конституционния съд.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Най-кратките литературни шедьоври в историята
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Над 1600 нарушители с е-тротинетки са санкционирани в София от началото на годината
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Какво можем да научим от „Седмицата за размисъл" на Бил Гейтс
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“