Парламентът ратифицира договора за придобиване на още 8 самолета F-16

Парламентът ратифицира договора за придобиване на още 8 самолета F-16

Парламентът ратифицира договора за придобиване на още 8 самолета F-16

Със 152 гласа "за", 42 "против" и 7 "въздържали се" парламентът одобри на първо четене ратификацията на договора за придобиване на осем нови самолета F-16 Блок 70. Освен самолетите, в поръчката са включени боеприпаси, средства за обучение на ВВС, поддръжка и резервни части за 1,2 милиарда долара. Инвестиционният разход е 2,2 млрд. лв. разсрочено за период от 10 години. Плащането на изтребителите пък ще се извършва чрез специална сметка, която България трябва да открие във Федералната резервна банка на Ню Йорк. Договорът обаче не предвижда компенсации за пропуснати ползи, като евентуални спорове ще се решават чрез междуправителствени консултации. 

Ратификацията на договора беше подкрепена от депутатите на ГЕРБ, "Продължаваме Промяната", "Демократична България", "Български възход" и ДПС. "Против" гласуваха от БСП и "Възраждане", а 7 народни представители от ПП "се въздържаха".

От БСП възразиха остро срещу договора, изтъквайки че все още няма произведен самолет от тази модификация, договорът не предвижда неустойки, а България не може да контролира финансовите му параметри и сроковете за изплащане на отсрочените суми. Министърът на отбраната Димитър Стоянов обаче обясни, че договорът съдържа ясни параметри като срокове на доставка, цени, количества, както и схема за плащане за всяко едно тримесечие по време на 10-те години разсрочено плащане. 

"От юридическа гледна точка, от икономическа гледна точка, от гледна точка на националното достойнство, гласуването за такъв договор е предаване на българските национални интереси и закачване на българския бюджет безкрайно към доставчика "Локхийд Мартин", който годишно върти 65 милиарда долара. Защо върти 65 милиарда долара? Ами защото има продажници по целия свят, които гласуват", каза Румен Гечев от БСП. 

"Тук присъствахме на един забележителен политически театър, който ни връща в 1996 година. Тази реторика, уважаеми проф. Гечев, е достойна за правителството на Жан Виденов, в който бяхте министър, но не достойна за европейска социалистическа партия. Моите уважения към вас, но не бива по този начин да се спекулира с националните интереси, още по-малко с бъдещето на българската военна авиация", отговори му Атанас Славов от "Демократична България". 

"Уважаеми проф. Гечев, наистина имате качества за писател фантаст. Този договор, който в момента е на нашето внимание, е договарян по време на вашето правителство. През цялото време къде бяхте? Защо не ги променихте всичките тези неща, които говорите?! Защото просто не са истина", заяви Христо Гаджев от ГЕРБ. 

"Какво е важното? Първото е, че най-накрая ние ще получим една ескадрила от самолети за ВВС. Нормално е да не е една, а да са 3. И когато се говори, че ние сме най-бедната страна и т.н., всъщност трябва да си дадем сметка какво е състоянието на ВВС в момента. То беше представено от служебния министър на отбраната на предходното заседание на комисията по отбрана, в което стана пределно ясно, че догодина България губи почти всякакви способности", заяви Георги Георгиев от "Продължаваме промяната". 

Министерството на отбраната има достатъчно капацитет да управлява този договор, и не само този, МО управлява над 100 договора в момента", отговори министърът на отбраната Димитър Стоянов на опасенията на Георги Георгиев от ПП. 

"Не е вярно, че в договора няма параметри. В него има ясни параметри. Има срокове на доставка, има цени, има количества, даже има схема за плащане за всяко едно тримесечие на 10-те години разсрочено плащане", каза още министърът на отбраната Димитър Стоянов.

Той припомни, че през 2019 г. е сключен договор в резултат на политическо решение. "Ако останем само с първия договор, ще имаме едва осем самолета, но те няма да имат контейнери, въоръжение "въздх-земя", достатъчно точно оръжие, няма да имат боекомплект, така че да могат да изпълняват задачите си. Във втория договор всички дефицити от първия са добавени и затова цената му е като на първия - защото има вкарано допълнително въоръжение. Вторият договор ни дава възможност да закупим въоръжението, необходимо и за първите осем F-16C/D Block 70. Ние сме пожелали, никой не е искал от нас да сключим такъв договор", подчерта министър Стоянов. 

"Възраждане" ще гласува против тази сделка именно, защото искаме България да има армия, да има авиация и парите за отбрана трябва да бъдат влагани по най-разумен начин, а не по начина, по който се опитваме да похарчим, задължавайки следващите правителства и следващите поколения да изплащат тази сделка, която няма да допринесе съществено или въобще няма да допринесе за подобряване на бойните възможности на изтребителната ни авиация", каза Антони Дренчев от "Възраждане".

От ДПС и "Български възход" не се включиха в дебата. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ