Предлагат да се създаде единен национален регистър на е-тротинетките
Създаване на единен национален регистър на индивидуалните електрически превозни средства и техните собственици, който да се използва от всички общини в страната, предвижда законопроект за промени в Закона за движението по пътищата. Предложението е внесено от председателя на парламентарната Комисия по транспорт и съобщения в Кирил Добрев (БСП-Обединена левица) и неговия заместник Андрей Рунчев (ГЕРБ-СДС).
Предвижда се регистърът да бъде изграден и поддържан от Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“, а условията и редът за регистрация на електрическите тротинетки ше се определят с единен подзаконов нормативен акт на Министерския съвет, вместо с различни наредби на отделните общински съвети. В законопроекта е заложено Министерският съвет да приеме съответната наредба в срок до три месеца от влизането в сила на промените, а собствениците на индивидуални електрически превозни средства да ги регистрират до 1 юли 2026 г.
С предложените изменения се създава и изрична правна възможност за монтиране на устройства за контрол на правилата за движение и видеонаблюдение върху светофарните уредби. Липсата на ясно законово основание досега е водела до разнопосочни тълкувания и различна практика в отделните общини. Новият текст цели да внесе яснота и да гарантира еднакво прилагане на закона, пише в съобщението.
Припомняме, че през юли беше въведено изискване водачите на електрически тротинетки да имат валидна застраховка „Гражданска отговорност“ и да не се движат в тъмната част на денонощието, а превозните средства да подлежат на регистрация.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Компаниите Blackstone и CD&R обмислят купуване на производителя на сладолед Magnum
Компании |Инвеститори оценяват разработчика на изкуствен интелект Аnthropic на 900 милиарда долара
Компании |Пентагонът отменя разполагането на 4000 войници в Полша, Варшава уверява, че сигурността не е застрашена
Свят |На фокус следващата седмица: Несигурността на пазарите се запазва
Икономика |Kioxia отчита рязък скок на печалбите заради бума на изкуствения интелект
Компании |Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Автомобили | Advertorial |На днешната дата, 15 май. Международен ден на семейството
На днешната дата |Работата през лятната ваканция - все по-предпочитана от непълнолетните
България |Започва „Кръговрат“ - първият фестивал за устойчиво кино в България
Любопитно |Денят, в който Рим се опита да забрани инфлацията
Икономика |Европейската комисия води разговори с OpenAI и Anthropic за достъп до AI модели
ЕС |Бившият капитан на Англия Дейвид Бекъм стана първият спортен милиардер във Великобритания
Свят |Цените на петрола се повишиха, след като Тръмп заяви, че губи търпение към Иран
Енергетика |ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.