Пуснаха сайта, на който потребителите ще следят цените на стоките у нас
Електронната платформа за следене и сравняване на цените на стоките у нас вече работи. На новия сайт www.foodprice.bg, на който потребителите ще могат да следят цените на стоките у нас. На платформата ще бъде качена обединена информация за пазара на храни – от изкупни цени на основни суровини като мляко, слънчоглед и др., през стойност на внос и цени на едро, до тези на рафта в магазина, стана ясно на съвместен брифинг на икономическия министър Никола Стоянов, земеделският министър Явор Гечев, представители на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, Националната агенция по приходите, Агенция "Митници" и др.
Данните са налични както на национално ниво, така и по области. Има възможност и за сравнение на цените 11 хранителни продукти (олио, ориз, захар, яйца и други) у нас с тези в Берлин, Виена, Париж, Букурещ, Атина, Прага и Загреб.
Платформата ще предоставя възможност да се търси цената на определена стока по регион и да се направи сравнение с цените на същия продукт в другите държави. Към търсенето на цените на продуктите ще могат да се прилагат максимално до 6 филтъра - (произход, внос, история на цената на продукта на дребно и на едро, място за търговия, изкупна цена на суровината и т.н.).
В сайта към момента са включени около 30 основни хранителни продукта. Между тях са 9 вида плодове и зеленчуци. Ще има информация и за цените не четири вида суровини - например мляко, стана ясно на брифинга. Данните там се събират от нашите търговски аташета от 3-4 големи вериги и от няколко малки обекта.
"Публикуваните цени на едро по тържищата ще са средопретеглени цени по софтуер на ДКСБТ. Ще има информация и за цените на стоките в търговската мрежа. Тя ще се събира от Системата за агропазарна информация (САПИ). Цените на дребно на хранителните стоки не включват промоциите", обясни икономическият министър Никола Стоянов.
Годишната поддръжка на сайта за сравнение на цените на стоките ще струва 30 000 лева.
"Информацията в сайта ще се събира от фирми с оборот над 30 млн. лева годишно. Това ще позволи на 30-те най-големи търговци на едро да участват, включително и на регионални "играчи". Те ще дават информация за цените на седмична база, като дават най-ниската цена на стоката, но без промоциите, които се правят в обектите. Към момента информацията към сайта се подава само от институции, но още следващата седмица търговците ще почнат да качват информация за своите цени. Надяваме се поне 15-20 търговци да проявят интерес и да почнат да качват цените на стоките", каза Никола Стоянов.
По думите на икономическият министър овладяването на цените на хранителните стоки минава през мерки в три посоки - контрол с вече над 1000 проверки, законодателни промени и сайт за цените на основните хранителни стоки.
"Като министър на икономиката направих работна група за надценките на хранителните стоки. Ще бъде направен и преглед на законодателството в ЕС по отношение на търговията с храни.", каза Стоянов и се похвали, че до момента са издадени актове за над 1,5 млн. лева към различни търговци за нелоялни практики. В допълнение служебният кабинет ще разработи Закон за надценката на храните и Закон за търговията с храни, както и проектонаредба за проследимост на качеството на цените и храните.
Министърът на земеделието Явор Гечев обяви, че държавата ще дотира 80% от цената (без ДДС) на поливната вода като мярка срещу скъпите храни.
Подготвя се и електронен регистър за проследимост на храните, посочи от своя страна министърът на земеделието Явор Гечев. Проектът за наредба обхваща всички видове храни - включително минерална вода и пиво. Има и проследимост на търговията със зърно и зърнени култури, добави той.
"Ще бъдат обхванати всички видове храни, включително и напитки като минерална вода и пиво. Отделно направление ще има за зърно, зърнени и маслодайни култури като всеки силоз в България ще има проследимост", каза Гечев.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.