Румен Христов предлага президентът да няма право да участва в политика до две години след мандата си
Лидерът на СДС Румен Христов предлага президентът да няма право да участва в политика до две години след мандата си. Идеята му обаче беше категорично отхвърлена първо от Бойко Борисов, който я определи като "глупост", а след това и от Делян Пеевски.
"Президентът е фокусиран е върху това какво ще се случи, след като му изтече мандата. Разбира се, че той може да бъде и трябва да бъде коректив. Това му го дава като право и Конституцията в неговите правомощия. Но той е иззел изцяло ролята на човека-опозиция. До голяма степен се занимава с това да критикува мнозинството и политическата дейност в страната и пропуска да върши част от своите задължения, според мен", предложи Румен Христов в ефира на БНТ.
Той заяви, че има идея за въвеждането на законов „период на охлаждане“ – забрана държавният глава да се занимава с политика година и половина - две след напускането на поста.
„В демократичните държави комисари и министри имат подобни ограничения. Това не е някаква репресия, а възможност президентът да се фокусира върху своите правомощия“, обясни Христов.
Той отхвърли хипотезата, че предложението цели да ограничи Румен Радев за евентуална политическа кариера: „Президентът има право да се занимава с политика, но не и да използва институцията за бъдещ политически проект.“
Румен Христов изключи възможността от предсрочни избори, като заяви, че това няма да промени съотношението на силите в парламента. „Ще загубим пари и време. Правителството трябва да продължи, за да влезем в еврозоната“, подчерта той.
Заваляха и политическите коментари по повод предложението на Румен Христов.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че това е "най-голямата глупост, която някой може да си помисли". Той допълни, че подобни идеи първо трябва да бъдат съгласувани.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов посочи, че не може да спреш един политик да се занимава с политика, защото това е лустрация.
Лидерът на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски каза, че ще бъде твърдо против това. „Румен да излиза, да си прави партията с Копринката и Узунов, с всички търгаши и всички пари, които заграби от българските граждани последните пет години, искам го на терен“, каза Пеевски.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Нарушение на естонското въздушно пространство от руски самолет предизвика реакция на НАТО
Свят |Акциите на Xiaomi поскъпнаха след представянето на нови AI модели и предстоящия фейслифт на електромобила SU7
Компании |УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Компании | Advertorial |Гръцкият туристически сектор се готви за сезон с несигурност и намалени резервации
Икономика |Новите OLED телевизори на Samsung: Вижте разликата, почувствайте интелигентността
Технологии |На днешната дата, 19 март. Имен ден празнуват Дария, Дарин, Дарина и Найден
На днешната дата |Valeo Foods Group придобива българската компания „Престиж-96“ АД
Компании |Времето в четвъртък: Облачно с краткотрайни превалявания
Общество |Неизвестна картина на Ел Греко беше открита маскирана под фалшификат във Ватикана
Свят |Гибелта на „загниващия“ Запад – прогнозата, която се „сбъдва“ вече два века
Свят |Три начина да увеличите видимостта на бизнес профила си в Google
Маркетинг |Великобритания се сблъсква с "безпрецедентна" епидемия от менингит
Свят |Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Компании | Advertorial |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.