Сабрутев: Не трябва да изпускаме златната възможност за конвергентен доклад за еврозоната

Сабрутев: Не трябва да изпускаме златната възможност за конвергентен доклад за еврозоната

В момента България отговаря на всички, абсолютно всички критерии за влизане в еврозоната и ние не трябва да изпускаме тази златна възможност да бъде поискан конвергентен доклад от ЕК. Това заяви в ефира на БНТ Венко Сабрутев от ПП-ДБ.

Докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, а тя в момента не отговаря, посочи миналата седмица Тошко Йорданов, член на Съвета за съвместно управление и председател на ПГ на ИТН. Той обясни, че ако се окаже, че България не отговаря на критериите за еврочленство, ще минат две години, в които няма да има възможност за поискване на нов конвергентен доклад.

"Тошко Йорданов е всъщност една от причините България да е тук, а не на много по-добро място. Вие си спомняте, че всъщност Диванче Бей, неговия началник и Тошко Йорданов бяха причината за свалянето на единственото правителство, което можеше да бъде без ГЕРБ и без ДПС. Естествено, че проруските партии трябва да говорят, че България не е готова. Конвергентният доклад е документът, който ще каже дали България е готова. България към момента има вече два такива доклада, които ясно казваха отново по времето на Борисов, че България не е готова. Тогава се казваше - проблем е не просто инфлацията, а корупцията в България - още ключови индикатори. В момента България отговаря на всички, абсолютно всички критерии и ние не трябва да изпускаме тази златна възможност", каза Сабрутев.

На въпрос дали ПП-ДБ са водили разговори с другите опозиционни партии в Народно събрание за вот на недоверие, Сабрутев отговори: "Чакаме да видим действията на това правителство. Ние няма как да поискаме вот на недоверие, преди да видим ясни, категорични сигнали, че те са се отказали от еврозоната". 

Сабрутев нарече "абсурдна" възможността да се говори за подкрепа на вота на недоверие с "ДПС-Ново начало" и не отговори на въпроса дали ще търсят подкрепа от МЕЧ.

"Вот на недоверие ще дадат българските граждани на това правителство. Аз съм сигурен, че ако Борисов се направи на разсеян и не поиска конвергентен доклад и не продължи посоката за интегриране на България в еврозоната, хората ще излезнат на улицата. Те ще му дадат вота на недоверие. И това ще е поредното негово правителство, което ще бъде свалено по срамен начин", каза още депутатът от ПП-ДБ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Стартъп за $1.5 млрд. фалира, представял 700 индийски програмисти за AI алгоритъм
Тръмп забрани на граждани на 12 държави да влизат в САЩ
Премиерът Желязков: Членството в еврозоната ще ни доближи до европейските стандарти на живот
Румънските пощи инсталират терминали за криптовалута
Геймърите се редят на опашки за пускането на пазара на Nintendo Switch 2, очаква се глобален недостиг
ЕК и ЕЦБ: България е готова за присъединяване към еврозоната от 1 януари догодина
Времето: Слънчево и горещо, в следобедните часове на места ще превали
Първи политически реакции от България и Европа след зелената светлина за еврозоната