Съдийската колегия избра председател на съда във Велико Търново

Общество

Съдийската колегия избра председател на районния съд във Велико Търново и отложи избора за председател на районния съд в Пловдив. 

Първото гласуване мина само с един глас "против". Атанаска Дишева се аргументира с изтеклия мандат на кадровия орган и решението на Съда на ЕС. Така съдът във Велико Търново ще бъде ръководен от Младен Димитров. 

За председателския пост в Пловдив имаше двама кандидати Божидар Кърпачев и Панайот Велчев. 

Кърпачев обаче беше подал молба за отлагане на изслушването. Магистратът посочи, че според него няма как Съдийска колегия с изтекъл мандат да избира ръководители на съдилища. Той напомни и за решението на Съда на ЕС. С тези аргументи Кърпачев посочи, че изборът трябва да бъде отложен до нов избор на Висш съдебен съвет (ВСС).  

Част от членовете на ВСС бяха на мнение, че изборът наистина следва да бъде отложен. Другата част бяха на мнение, че няма причина за това, предава БТА. 

Драгомир Кояджиков каза, че е изборът за съда в Пловдив трябва да бъде отложен, но не с мотив, че кадровият орган е нелегитимен, а защото Кърпачев няма как да е запознат със становището на кадровия орган, въпреки че заседанието се излъчва на живо в интернет. 

Председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова, която ръководи заседанието, заяви, че напрежението в системата няма как да остане незабелязано и без отговор. Тя предложи изборът да бъде отложен до есента. 

В крайна сметка, след като избраха председател на съда във Велико Търново само с един глас "против", членовете на съдийската колегия отложиха избора за председател на съда в Пловдив за 8 юли. Това предложение бе подкрепено от седем души, а двама бяха "против".  

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Honda изтегля 500 хил. коли в САЩ и Канада заради проблеми с предпазните колани
На днешната дата, 9 юли. Честваме 176 години от рождението на Иван Вазов
Здравословното несъгласие може да е за предпочитане пред липсата на конфликт
Над 150 души се обединиха в колективен иск срещу НАП. Искат по 1000 лв обезпечение
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
„Антракт 127“ – предпочитаното място за работа, срещи и събития в сърцето на София
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Все още ли е изгоден шопинг туризмът в Турция?
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев