The Economist: ЕС може да използва „нови оръжия“ в търговската война с Китай

The Economist:  ЕС може да използва  „нови оръжия“ в търговската война с Китай

 Европейският съюз (ЕС) може да използва „нови оръжия“ в търговската война с Китай. Едно от тях е използването на механизъм за международни обществени поръчки. пише The Economist.

 ЕС вече се съсредоточава върху него, когато проучва условията за правителствени поръчки за медицинско оборудване в Китай. Целта на разследването, започнало през април, е да се установи доколко страната дава предимство на собствени фирми при търгове за медицинско оборудване. Брюксел смята, че Пекин използва дискриминационни методи, поради което европейски компании не могат да получават държавни поръчки в Китай.

Ако се окаже, че Китай използва нечестни методи и европейските компании нямат право да участват в държавни поръчки, ЕС може да предприеме ответни мерки и да ограничи достъпа на китайски компании до държавни търгове в Европа, пише Economist.

ЕС подчертава, че политиката на блока е в съответствие с изискванията на Световната търговска организация.

Търговската война между ЕС и Китай ескалира, след като Европейската комисия наложи предварителни временни мита върху китайските електрически автомобили в началото на юли. Те варират от 17,4 до 38,1%. ЕК смята, че производителите на тези продукти се възползват от „несправедливи“ субсидии, което представлява заплаха за производството на такива електрически превозни средства в ЕС.

Китай твърди, че в страната няма субсидирано свръхпроизводство. В отговор на митата страната отговори с антидъмпингово разследване на европейските доставки на свинско месо, основен китайски внос от Европа. Въвеждането на мита не беше одобрено от редица страни от ЕС поради опасения от ескалация на конфликта, сред които Германия, Унгария, Норвегия и Швеция, пише Ройтерс.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ