Тошко Йорданов предложи да се премахне поправката в Конституцията за служебните кабинети

Общество

Премахване на поправката в Конституцията, отнасяща се до начина на назначаване на служебните кабинети, предложи като изход от политическата ситуация председателят на парламентарната група на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов. В коментар пред журналисти Йорданов определи поправката като „тъпа“ и посочи, че има няколко варианта за изход от забърканата „политическа каша“, предава БТА. 

„В тази каша има няколко варианта, които трябва да се направят сравнително бързо – двама нови заместници на Сметната палата, омбудсман, заместник-омбудсман и един подуправител на БНБ трябва да бъдат избрани максимално бързо“, коментира той. 

Попитан как ще коментира думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов от днес, който посочи, че Калин Стоянов трябва да бъде освободен като министър на вътрешните работи, Тошко Йорданов коментира: „Просто ми е смешно. Те се сетиха. Борисов с това каза – искам си кабинета „Главчев“, ще сложа някой друг като Калин Стоянов“, добави Тошко Йорданов. 

„Ситуацията я забъркаха Борисов и Пеевски. Това ли им е изходът? Забъркаха ситуация, в която имат партийно правителство и искат да си оставят същото правителство. Не трябва да се обаждат нито те, нито ПП-ДБ, нито ДПС с Делян Пеевски. Трябва да мълчат и да се извинят, а всички останали трябва да намерим вариант как да излезем от кашата, която те забъркаха“, каза още Тошко Йорданов. 

По думите му, изход от създалата се ситуация не може да бъде намерен за един ден, тъй като има определени процедури, които парламентът да спази.

„Ако парламентът се мобилизира и има мнозинство за това, до към средата на септември могат да се случат тези неща със съкратени срокове. Това означава, че изборите отиват някъде към средата на октомври“, коментира Йорданов. 

Припомняме, че вчера държавният глава Румен Радев отказа да подпише указа за назначаване на служебното правителство с премиер Горица Грънчарова-Кожарева заради участието на вътрешния министър Калин Стоянов в проектокабинета. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Времето: Оранжев код за високи температури в 21 области, в останалите - жълт
Учени от Съединените щати направиха уникални наблюдения на повърхността на Слънцето
Дрон е нахлул в българското въздушно пространство
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната