Външно прикани българите в чужбина да подават онлайн заявление за гласуване
Министерството на външните работи призовава българите извън страната активно да се регистрират чрез електронната форма за заявление за гласуване на предстоящите предсрочни избори на 2 октомври. Това каза на брифинг зам.-председателят на работната група "Избори" в министерството Калин Анастасов.
От 00:00 часа на 18 август на страницата на ЦИК е активирана и възможността за електронно подаване на заявление за гласуване в чужбина. Този процес приключва в 00:00 на 6 септември.
В случай, че бъдат събрани достатъчно брой заявления съгласно Изборния кодекс, географията на местата за гласуване би се разширила, както и броят на секциите в тях, отбеляза Анастасов.
До момента има подадени над 2500 заявления чрез електронната форма за заявление за гласуване. Анастасов отбеляза, че предварителната регистрация дава възможност за включване в избирателните списъци, които би довело до по-бързото протичане на изборния процес и възможност за максимален брой български граждани да упражнят правото си на глас.
Съгласно решение на ЦИК от 11 август са определени 734 места в 61 държави, в които се очаква да бъдат организирани избирателни секции за гласуване извън страната. От МВнР отново заявиха, че са предприели действия и имат организационно-технически и финансови ресурси за подготовка и провеждане на избори в около 800 избирателни секции. Направена е заявка до Министерския съвет и ЦИК за отпечатване на 710 000 бюлетини, каза Анастасов.
В зависимост от подхода, който ЦИК ще избере при определяне на броя на секциите с машинно гласуване, както и на броя за машини в тях, анализът на МВнР показва, че максималният брой секции с машинно гласуване може да достигне до 310 и 620 машини да бъдат необходими за гласуването зад граница, каза Калин Анастасов. Той припомни също изразената готовност от МВнР пред ЦИК, че могат да се ангажират с доставката до секционните избирателни комисии и прибирането обратно до София на всички тези машини.
Към днешна дата от 61 държави, в които ЦИК е определило места за гласуване, сме получили разрешение от 42, каза Калин Анастасов. От държави, в които има големи български общности все още очакваме разрешение от Италия, Белгия, Гърция, Дания, Ирландия, Великобритания, Канада и Норвегия.
Калин Анастасов посочи още, че външното министерство на Германия е уведомило посолството ни в Берлин, че и тези избори ще могат да бъдат проведени в не повече от 40 места извън дипломатическите и консулските ни представителства. От МВнР очакват, както и на вота през ноември 2021 г., изборите в Германия да могат да се проведат в около 85 секции. Всеки един адрес за секции, който ще бъде заявен пред германските власти, подлежи на индивидуално разрешение и одобрение, посочиха от МВнР.
Калин Анастасов отбеляза, че около 6,5 млн. лв. са прогнозите на МВнР за необходимия финансов ресурс за провеждане на изборите зад граница.
На въпрос за организацията и провеждането на изборите в Русия, Анастасов каза, че посолството ни в Москва е получило нота, с която Русия е уведомена и е съгласна за провеждане на избори на територията на цялата страна. Той припомни, че обикновено в годините България произвежда избори в до 5 секции в Русия и каза, че в момента имаме готовност да произведем избори в Москва и в Санкт Петербург. Въпреки ограничения състав на посолството ни и на генералното ни консулство засега по предвиждания на МВнР има една машина, която отговаря на условията на закона за Москва, каза Анастасов. От външното ни министерство са в преговори за възможностите за транспортиране на машината, както и на бюлетините и изборните книжа. Надяват се също и на съдействие от посолството на Русия в София.
Калин Анастасов каза още, че има отправено запитване към посолството ни в Египет от туроператорска фирма за възможността за организиране на избирателни секции в египетските курорти Хургада и Шарм ел-Шейх, като мисията ни в Кайро е в процес на координация с египетските власти за това.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.