Борисов: Половината държави от Шенген се справят по-зле от нас

Половината държави в Европа се провалиха като шенгенски граници. България се справа много по-добре от тях. Това заяви премиерът Бойко Борисов след срещата си с председателя на Европейския съвет Доналд Туск във Варна.
„Във всички сфери, за които се очаква, България вече е направила доста като напредък. Най-видимият, най-осезаемият начин това да се разбере е като се видят приходите в бюджета – от контрабанда и намаляване на корупция. Те в момента минават 2,3 млрд. лева в рамките на тази година”, подчерта Борисов.
„Темата с присъединяването на България към Шенген е коментирана многократно и страната ни е доказала, че е много по-добра шенгенска граница от половината държави в Европа. Казах и на Доналд, че темата дори ми е обидна при положение, че половината държави в Европа се провалиха като шенгенски граници, ние да казваме дали ще ни приемат. Завчера това го заявих и на външния министър на Холандия, който беше при мен – когато пожелаят да ни включат. Аз дори не настоявам да влиза в дневния ред. Защото очаквам те самите да разберат колко са несправедливи към българите”, допълни Борисов.
От своя страна Туск също заяви, че според него страната ни е готова за Шенген. „България е готова да бъде част от Шенгенското пространство. България граничи с Турция, Гърция и Македония. Всички тези страни се намират под сериозен миграционен натиск. България засега се справя добре със ситуацията на границите си. Това са също граници на ЕС и аз наистина се отнасям с уважение към вашите усилия. Ние много добре разбираме колко много ресурси използвате, за да защитите турските и гръцките граници. За мен това е ясно доказателство, че вие сте готови да бъдете част от Шенгенското пространство и заслужавате похвала за активното участие в операциите на „Фронтекс” в други държави-членки”, заяви Туск.
Той обаче подчерта, че България трябва да гарантира, че реформите в съдебната система, борбата срещу корупцията и организираната престъпност продължават усилено да се осъществяват, „не само защото ЕС иска това, но преди всичко защото така България ще стане по-силна”.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Unicredit потвърди прогнозата си за годишната печалба след по-силно от очакваното тримесечие
Компании |КЗК, КЗП, КРС и „Активни потребители“ ще си сътрудничат при кампаниите „Черен петък“
Общество |Москва твърди, че засега няма планове да конфискува активи на ЕС, но следи действията на блока
Свят |Огромна вълна преминава през Млечния път - и учените не знаят защо
Любопитно |Volkswagen предупреждава за потенциални прекъсвания на производството заради ситуацията с Nexperia
Автомобили |Нов транспортен коридор през Гърция, България и Румъния ще свръзва Егейско и Черно море
ЕС |Русия удари с дронове детска градина в Харков
Свят |Приватизация на войната: Глобалният бизнес с наемници процъфтява
Общество |„Кръстниците на AI“ и публични личности настояват за спиране на развитието на изкуствения суперинтелект
Технологии |Kaufland представи нова продуктова линия свежа риба и морски дарове със сертификат TÜV AUSTRIA
Компании | Advertorial |Президентът наложи вето на част от измененията в Закона за специалните разузнавателни средства
България |Coca-Cola HBC купува 75% дял в африканския си конкурент
Компании |Понижения на фондовите борси в Европа на фона на разочароващи корпоративни отчети*
Финанси |

Коментари
Няма въведени кометари.