Задължително гласуване, но без стимули и без наказания
Задължителното гласуване остава, но отпадат санкциите за негласувалите, както и стимулите за гласуване. Това е одобриха окончателно депутатите вчера след спешна среща с премиера Борисов заради общественото недоволство за поправките в Изборния кодекс.
До заличаване от избирателните списъци ще се стига само, ако избирателят пропусне два последователни вота от един и същи вид – например за два парламента.
В закона са предвидени и поредица изключения, които правят гласуването незадължително. Изключението важи за български граждани, пребиваващи в чужбина, за хората с трайни увреждания, за хора над 70-годишна възраст. Непредвидени обстоятелства също могат да са причина да не се гласува, но трябва да бъдат доказани с документ. Засега не е ясно къде трябва да се представя той.
Ако бъде заличен от списъците, избирателят трябва да подаде заявление в общинската администрация да го върнат обратно там. Не е ясно какво се случва, ако администрацията му откаже това право.
Изборният ден вече ще започва в 7,00 (вместо в 6,00) и ще приключва с 1 час по-късно – в 20,00, или до 21,00, ако има опашки пред секциите.
Няма промяна на решението българите в чужбина да гласуват само в посолствата и консулствата.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Рекордни цени на говеждото в САЩ заради намаляващите стада
Икономика |ЦИК: Изборният ден започна нормално
Политика |Галибаф: Има напредък в разговорите със САЩ, но споразумението остава далеч
Свят |Цените на едро пак тръгнаха нагоре: лукът скочи с над 33%
Икономика |България избира 240 депутати за 52-рото Народно събрание
Политика |Учени съживиха животно, прекарало 24 000 години в замразено състояние
Наука и Здраве |България избира 240 депутати за 52-рото Народно събрание
Политика |Времето в неделя: Слънчево сутринта, валежи следобед
Общество |Защо преследването на перфекционизъм на работното място често има обратен ефект
Мениджмънт |Coca-Cola още доминира при поръчките на напитки във веригите за бързо хранене
Маркетинг |Цените на едро пак тръгнаха нагоре: лукът скочи с над 33%
Икономика |На днешната дата, 19 април. Рождениците днес
На днешната дата |Иран отново затвори Ормузкия проток
Свят |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.