Италианският премиер подаде оставка. Какво следва?

Италианският премиер подаде оставка. Какво следва?

В четвъртък италианският премиер Енрико Лета обяви оставката си, след като неговата партия подкрепи призив за назначаването на нова администрация, предаде AFP. Очаква се Лета да бъде заместен от 39-годишния Матео Ренци. 

След по-малко от година начело на нестабилната коалиция между левите и десните Лета съобщи, че в петък ще връчи оставката си на президента на Италия Джорджо Наполитано. 

Членовете на ръководството на лявоцентристката Демократическа партия подкрепиха с 136 гласа "за" и 16 "против" предложението за смяна на правителството, внесено от Ренци в кулминацията на продължилата две седмици вражда с Лета. 

Ренци призова Демократическата партия да подкрепи нова „радикална програма” и правителство, което да може да се задържи на власт до края на мандата през 2018 година, съобщава Фокус. 

Партията благодари на Лета, който зае поста на премиер през април миналата година, за „позитивната му работа”, и призова за „нов етап с нов ръководител”. 

Кой е Матео Ренци?

Тежко задлъжнялата страна остава в ръцете на Матео Ренци след жестока вътрешна борба за власт, резултат на която ще стане трето неизбрано от италианския народ правителство само за две години, пише The Financial Times. 

Кой обаче е човекът, в чиито ръце Лета оставя кормилото на Италия? 39-годишният реформист и демократически лидер, чийто опит в управлението е ограничен до ръководенето на Флоренция като кмет, е известен на малцина. 

Високоскоростният влак Матео Ренци, който допреди две години беше известен само на жителите на Флоренция и околностите й, сега препуска с пълна пара, посочва в. "Монд", цитиран от "Новини". Рискът, който поема Ренци, обаче е голям. Той пренебрегва съветите и миналото. Винаги печели постовете (председател на провинция Флоренция, кмет или секретар на Демократическата партия) набързо и дръзко и смята, че тази стратегия ще му помогне и в превземането на министерския съвет.

Какво ще стане обаче, след като вземе властта? Мнозинството, с което ще разполага, ще си остане същото - ДП, няколко центристи, партията на бившия приемник на Силвио Берлускони - Анджелино Алфано, няколко депутати от "Движение 5 звезди", които се скараха с лидера си Бепе Грило. Нищо няма да се промени в състава на коалицията. Нито ще се променят проблемите на страната - нулев растеж, покачваща се безработица и нарастваща бедност, посочва "Монд".

Но все пак Ренци може да се смята за по-защитен заради двата милиона симпатизанти на ДП. Затова, когато внесе като премиер в парламента проекта си за реформа на изборната система, парламентът трудно ще може да го отхвърли, прогнозира френският вестник.

За последно в Италия подобно предаване на властта без избори имаше през 1992 г. Тогава Масимо д'Алема наследи Романо Проди, но не извлече никаква полза от това и днес е само "мъдрец", който дава съвети, които никой вече не иска да слуша.

Поредният политически смут в Италия щеше да изпрати шокови вълни в еврозоната по време на дълговата криза на 2011 г. Но в признак, че доверието се завръща в блока, пазарите в четвъртък останаха относително оптимистични относно перспективата за това третата най-голяма икономика във валутния съюз да попадне под управлението на политически новак на фона на публичния дълг в размер на 2 трилиона евро и рекордните нива на младежката безработица. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ