Йорданка Фандъкова: Кметската работа е да бъдеш сред хората, връзката с тях ми помага най-много
София влезе в престижни класации на авторитетни международни институции, зад всичко това стои реално свършена работа, казва Йорданка Фандъкова, кандидатът на ГЕРБ за трети мандат на "Московска" 33
- Г-жо Фандъкова, София излезе преди Ню Йорк в огласена наскоро класация на международния сайт Numbeo за сравняване на качеството на живот. Но далеч пред нас са Виена и Цюрих. Може ли столицата ни да догони Виена по качество на живот?
- В София има още много работа да се свърши. В последните години реализирахме мащабни проекти в сферата на транспорта, инфраструктурата, екологията и образованието. Успяхме да наваксаме загубеното време в годините на прехода. Наложихме усилено темпо на работа и е важно развитието на София да продължи. Надявам се, че гражданите ще бъдат активни и ще подкрепят проектите за следващите години, които сме подготвили. Успяхме да построим 21 км метро – двойно повече от построеното до момент през всички години, откакто се строи метро в София. Направихме най-голямата модернизация на градския транспорт. Обновяваме основните улици и булеварди. Построихме 80 нови сгради на детски градини, след като заварихме града с 60 загубени детски градини – заменени за панелни апартаменти или с предписания за затваряне. Гражданите на София знаят откъде тръгнахме и съм убедена, че всички виждаме направеното за последните години. Всички проекти, които реализирахме са подчинени на голямата цел – да развиваме София като зелен град, удобен за хората. В последната година София попадна в много международни класации и е хубаво, че вече влизаме в тях, че ни оценяват и че се забелязва развитието. През тази година „Джей Пи Морган Чейс“ постави София в топ 30 на най-бързо развиващите се градове в света. Фондация „Блумбърг“ определи София като европейската столица с най-голям ръст на БВП за последните 10 г. Това са класации на престижни международни институции, зад които стои свършена работа.
- Започнахте битката за трети мандат с думите „Моята кампания ще е разговор за София”. Какво ново научавате в този разговор?
- Във всички години, откакто съм кмет, се движа спокойно сред хората и разговарям с тях. Никога не съм губила нормалната човешка връзка и това го знаят всички от квартала, в който живея, както и хората, с които сме разговаряли на различни места в града. Никога не съм имала охрана и извън работно време, сама шофирам колата си. Моите приятели са едни и същи в последните 30 години. Директната връзка с хората ми помага най-много. И новите приоритети в програмата ми сега, показват този добър диалог и чуваемост, те не са случайно подбрани, а са резултат именно от очакванията на гражданите. Като нов приоритет на първо място извеждам ремонтите на малките улици във всички квартали, заедно с възстановяване на тротоарите. Тази година ремонтирахме цялостно 35 малки улици в различни квартали, но това е малко за мащабите на София. Затова разработваме цялостна програма за инвестиции в кварталите. Друг нов приоритет е модернизацията на уличното осветление с енергийно ефективно. Заедно с изграждането на ново улично осветление и подмяна на подземната инфраструктура, ще изграждаме и нови тротоари. Въведохме този комплексен начин на работа, който предлага цялостни решения. Създаването на условия за спорт близо до домовете и в училищата, за хора от различните възрасти, е другата нова задача. Направихме първите нови 45 фитнеса на открито и спортни площадки, реновирахме и 14 физкултурни салона, но инвестициите в тази посока трябва да продължат много по-концентрирано. Разширяваме и програмата за поддържане на междублокови пространства, като част от поддръжката на паркове, градини и зелени площи, което наистина превърнахме в устойчиво политика на общината. Новите приоритети насочват инвестиции в кварталите. Можем да си ги позволим сега, когато възстановихме голяма част от базовата инфраструктура. Разбира се, продължаваме и работата по стратегическите приоритети – третата линия на метрото, нови 25 детски градини, модернизация на автобусите на градския транспорт.
- Запознахте ли се с платформите на основните си конкуренти, открихте ли ценни идеи за развитието на града в тях? А всъщност, в кого от останалите кандидатите виждате свой сериозен съперник?
- От програмите на кандидатите видях, че техните планове са да работят по същите проекти и приоритети, по които работя в последните години и които наложих като дневен ред на София. Това определено е признание за правилната посока, в която развиваме града. Другото признание, което правят, е за големия бюджет на София. Парите, които осигуряваме в бюджета в последните години, обаче не а даденост или подарък. Всеки лев е заслужено доверие от гражданите и спечелен проект пред Европейската комисия. Парите не идват даром, както се опитват да внушат кандидатите за кметове, които виждат ролята си единствено като хора, които искат да ги харчат. В момента програмата за инвестиции на общината е над 700 млн. лв., а аз помня времето, в което беше по-малко от 100 млн. лв. Най-големият опонент за града остават популистките обещания, които могат да звучат красиво, но са не изпълними. Уверена съм, че хората преценяват реалистично обещанията, които им дават различните кандидати.
- Какво не успяхте да свършите през втория си мандат? За какво не ви достигна време, енергия, подкрепа?
- През 2011 г. поисках доверието на столичани с програма, в която бяха разписани конкретни проекти – много голяма част от тях вече са изпълнени. Това е резултатът, който ми даде увереност отново да поискам доверието на гражданите. Един от най-трудните проблеми за решаване са безстопанствените кучета. За последните 3 г. с конкретни мерки намалихме броя им с 1/3, но това не е достатъчно. Въведохме много строг контрол върху дейността на „Екоравновесие“. Лично ги задължих да правят публични отчети за свършената работа и изразходвани средства на всеки 2-3 месеца. Увеличихме броя на екипите, които залавят кучета. Започнахме кампаниите за кастрации на дворни кучета в крайградските зони, ромските махали, индустриалните зони, това са местата, които според експертите, осигуряват приток на нови кучета към града. Затова насочихме специални усилия в тези райони, заедно с нашите партньори от неправителствените организации. Успяхме да се преборим и да построим първият приют от отворен тип. За съжаление, се забавихме със строителството на втория етап, защото наредбата беше отменена и имаше силна съпротива за приемането й. Преборихме се и в началото на година пуснахме и втората част от приюта с общо над 1500 места. Съпротива имаше и срещу приемането на Национална програма за овладяване на популацията на бездомни кучета. Едва преди месеци тя беше приета от сегашния министър на земеделието и тя задължава всички общини да работят по проблема, като осигурява и държавна подкрепа, където това е нужно. Анализите показват, че мерките, които предприемаме, намаляват трайно броя на кучетата и до няколко години той трябва да е много малък.
- Напоследък, често се чуват мнения и коментари, че големите проекти и инвестиции се концентрират само в централната градска част. Защо те не стигат до всяка врата?
- Да, в странен синхрон говорят партиите и от ляво, и от дясно в последните месеци. Разчитайки на принципа, че повтаряйки една лъжа 100 пъти, тя става истина, се повтаря и мантрата, че се работи само в центъра. На всяко такова твърдение, аз мога да отговарям само с факти, а фактите са съвсем различни. Първо, по отношение на пътните ремонти - бул. „Ботевградско шосе“, бул. „Цариградско шосе“, бул. „Ломско шосе“, бул. „Черни връх“, бул. „Ал. Малинов“, бул. „Кръстьо Пастухов“, бул. „Бъкстон“, бул. „Никола Мушанов“, моста на Захарна фабрика – това са само част от обектите, които цялостно ремонтирахме и нито един от тях не е в центъра. По отношение на детските градини и училищата – 80 нови сгради на детски градини, 3 нови училища, над 170 ремонтирани училища и детски градини – колко от тях биха могли да са на жълтите павета? По отношение на канализацията - построихме над 100 км нова канализация и 200 км водопровод – те са основно в периферията на града. И не на последно място – метрото - то е пример затова как променихме големи крайни квартали и ги направихме по-добро място за живеене. Свързахме с метро – „Надежда“, „Обеля“, „Младост“, Дружба“ – това също не са жълти павета. Сега с третата линия свързваме с метро „Овча Купел“, ж.к. „Красно село“, кв. „Левски В и Г“, кв. „Сухата Река“, кв. „Хаджи Димитър“. Тази година завършихме реконструкцията на Северен парк – намира се на границата между „Надежда“ и „Връбница“. Започнахме строителството на първия нов парк – парк „Възраждане“ – намира се в кв. „Зона Б5“, там построихме и най-големият многофункционален спортен комплекс на открито. Примерите са красноречиви за всеки, който живее в София. Нека тези, които говорят, да дадат примери за манипулациите си. Да се говорят откровени лъжи и да се настройват хората от различните квартали едни срещу други е неприемлив подход за политици, които искат да управляват над 1,5 млн. души.
- Какво научихте за управлението и властта през годините, прекарани на „Московска” 33?
- Знаете, че моят подход към работата за София е да ходя на място на обектите, на които работим. Убедих се, че това е верният подход, когато искаш да се свърши работа. Контролът е най-важната част от работата в голям град като София. Всеки вижда, че има огромни нови обекти – някои с много добро качество, при други има допуснати нередности. Затова най-важни са строгите механизми на контрол и гаранциите, които въведохме. Първо, гаранционен срок за строителството между 5 и 10 г., в рамките на този период фирмите отстраняват всички дефекти за своя сметка. Второ, банковите гаранции от авансите, при които задържаме част от средствата, за случаите, в които фирма покаже, че не може да свърши работата. Трето, следим сроковете за изпълнение и ако има забавяне, налагаме глоби. Никога не съм се колебала да налагам санкции и съм налагала най-големите по размер глоби – 600 хил. за ремонта на трамвайното трасе по бул. „България“, над 400 хил. за естакадата на бул. „А. Сахаров“. Последната санкция, която поисках да бъде наложена е от преди две дни за ремонта на бул. „Ал. Малинов“. Появиха се слягания на асфалта, които фирмата първо ще поправи за собствена сметка и второ, ще бъде глобена, защото не е завършила обекта в срок. Глоба трябва да получи и надзорната фирма, защото не е изпълнила задачата си да контролира изпълнителя и строителството навреме. Кметската работа не е седене в кабинет, тя е навън – сред хората и на строителните обекти. И второто важно нещо, което научих и което е част от моя начин на работа, е винаги да търся професионалните становища и аргументи. Не си позволявам да политиканствам и да говоря празни приказки. Ясно казвам какво може да се направи и в какви срокове, затова и сега в моята предизборна програма има само конкретни ангажименти, които знам как да изпълня.
- При трети мандат, какво бихте променили в политиките си за управление на града?
- София се утвърди и като топ дестинация за стартиращи компании в IT сектора, това е изключително силен капитал за развитие на града, които трябва да използваме. На първо място, планираме да създадем Консултативен съвет с представители на IT компаниите и специален отдел в Столичната агенция за инвестиции, чрез които да привличаме повече инвестиции в този висококвалифициран сектор. Ние започнахме няколко големи проекта за внедряване на нови технологии в управлението на града и този процес трябва да продължи, защото по този начин спестяваме и време, и ресурси на бизнеса и на гражданите. Трябва да улесним гражданите в това да получават информация за работата на общината. Затова планираме да създадем специална интернет платформа за обсъждане на проектите и идеите за развитие на града. Убедена съм, че повече публичност и контрол, носят повече сигурност и инвестиции. Вече стартирахме и промени в Наредбата за обществени обсъждания, в момента тя е доста тромава и бих казала не съвсем ефективна. Бих искала да изработим адекватен механизъм за участие на граждани и граждански организации в обсъжданията на проектите. За мен е изключително важно да направим работата на администрацията по-ефективна. От една страна, това означава повече електронни услуги, от друга, въвеждането на комплексно административно обслужване. Това означава, когато искате администрацията да ви издаде документ, тя да провери по вътрешен ред всички нужни документи, а не да кара хора сами да събират уверения и бележки от други отдели на общината. Щом общината издава тези документи, тя трябва да ги проверява по вътрешен ред. И още едно важно звено, което планирам да разшири своята работа – това е звеното за аварийно-спасителни действия. Създадохме го преди 2 г. и в момента в него работят 25 души. Това са хората, които показаха, че могат да реагират на сигнали адекватно и оборудвахме много добре. Планирам да разширя капацитета и общината да разполага с два денонощни екипа, които да могат да реагират на спешни сигнали от граждани.
Ирина Велева
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.