Новият пенсионен модел - лош опит за спасяване на НОИ

Новият пенсионен модел - лош опит за спасяване на НОИ

Законовите промени разрушават цялата философия на пенсионния модел. Промените ще запазят ниските пенсии за дълъг период от време. С прехвърлянето на пари към НОИ се цели намаляване на дефицита.

Около тези позиции се обединяват експертите във връзка с предвидените поправки в Кодекса за социално осигуряване, внесени от депутати от ГЕРБ, при които всички българи, родени след 31 декември 1959 г. ще имат една година, за да потвърдят избора си на частен пенсионен фонд или натрупаните им пари за втора пенсия ще отидат в НОИ.

Хасан Адемов, депутат от ДПС и бивш министър на труда и социалната политика (2013-2014):

"Целта на законовата поправка е, че държавата се опитва да се ограничи до 2 млрд. лв. дефицит през следващата 2015 г. Ако се прехвърлят пари от частните пенсионни дружества към НОИ, това е ново положение, което има нужда от дискусия в обществото. Иначе, ако голяма част от средствата, които менажират частните пенсионни фондове, се прехвърлят в държавното осигуряване реално ще се намали дефицитът в НОИ. Но бъдещи плащания на НОИ ще бъдат затруднени".

Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика (2003-2005):

"Демокрацията е право на избор, само че имаме ли го? В рамките на осигурителния период на всеки от нас, според предлаганите промени в Кодекса за социално осигуряване, родените след 1 януари 1960 г. ще имат право веднъж да прехвърлят допълнителното си задължително пенсионно осигуряване от втория стълб в първия, солидарния, т.е. в НОИ. Но в продължение на целия си живот няма да имат право отново да се върнат, ако преценят, във втория стълб.

Във втория стълб на допълнителното задължително осигуряване по груби сметки има натрупани към 8 млрд. лв. и това е сериозна сума. Като имаме предвид дефицита, който е почти 3 млрд. лв. за 2014 г. на ДОО в НОИ, очевидно тези пари могат да послужат за покриване на част от този дефицит. С предвидените законови промени, според мен, се разрушава цялата философия на пенсионния модел в България. И ако е така, по-добре да има откровен диалог с обществото и да се каже: ще има само ДОО, парите ще ви ги вземаме общо, "в кюпа", няма да ви дадем възможности за допълнително пенсионно осигуряване в капиталова схема и в лична партида".

Иван Нейков, председател на УС на Балканския институт по труда и социалната политика, бивш социален министър (1997-2001):

"В момента се прави възможно най-грубата грешка, с последици за десетилетия напред, която допускаме по отношение на пенсионния ни модел. Ако бъде прието това предложение, ние отново ще лишим хората от възможността да прогнозират и годините, през които те ще излизат в пенсия, и размера на самите пенсии. Така всъщност ще им попречим да вземат изключително важни за живота си решения.

Най-странното е, че тези нови постановки дори не са на синдикатите, нито на социалния министър, а доколкото разбирам, май на финансовия министър и на депутати от ГЕРБ. Не само това - предложенията бламират самия проектобюджет за 2015 г., защото с тези предложения сметките в него се променят сериозно. За мен подобен подход е абсолютно недопустим по отношение на пенсионната система. Няма да се учудя, ако целта е да се намали дефицита, защото друга логика няма. Но с тези действия няма да бъде стопен дефицитът.” 

Източник: БГНЕС

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ