Реформаторите ще искат президентско вето върху Закона за военното разузнаване

 Реформаторите ще искат президентско вето върху Закона за военното разузнаване

Реформаторският блок ще поиска президентът Росен Плевнелиев да наложи вето върху част от Закона за Военното разузнаване, която предвижда само висш военен да може да оглавява службата.

Това съобщи в парламента Радан Кънев след среща със военния министър Николай Ненчев.

Според Реформаторите, шеф на Военното разузнаване трябва да бъде политическа фигура. В момента, начело на службата е Йордан Бакалов, който е цивилен и на практика, не отговаря на записаното вече в закона изискване ръководителят на службата да е военнослужещ, на действителна военна служба, с висше военно звание.

Този текст беше предложен от БСП и мина в пленарна зала с гласове и от ГЕРБ, а Реформаторите напуснаха залата в знак на протест.

Бакалов бе назначен на поста на 19 май тази година по предложение на министър Румен Ненчев. Преди това, бе служебен министър на вътрешните работи в кабинета на Георги Близнашки и народен представител от листата на Синята коалиция в четири поредни парламента – 38-и, 39-и, 40 и  41-и

След срещата си с военния министър днес,  Радан Кънев обяви също, че РБ категорично подкрепя министър Ненчев и застава зад него в стремежа му да модернизира българската армия по повод поисканото от БСП незабавно отстраняване заради предложението чужди държави да охраняват въздушното ни пространство.

От своя страна Ненчев съобщи, че договорът между България и Полша за ремонт на българските изтребители МиГ-29 вече е парафиран, а фактическото подписване ще стане до дни. Полша ще даде на българските ВВС под наем два свои двигателя, докато тече ремонтът на нашите, който се очаква да приключи до края на следващата година.

По неофициални данни българската делегация в Полша е договорила 29% по-ниска цена за ремонта на двигателите , както и гаранция за ремонта по стандартите на НАТО.

Ненчев отхвърли критиките , че не е запознал командирът на ВВС ген. Радев с работата по модернизацията на военната авиация и обеща, че в предложените промени в закона за отбраната, засягащи съвместната охрана на въздушното ни пространство ще бъде направено уточнение , че българските ВВС САМИ ще охраняват въздушното пространство, макар и ако се налага това да ще се случва с помощта на партньори от НАТО.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ