Японският император намеква за абдикация

Японският император намеква за абдикация

Императорът на Япония намекна, че е възможно да се оттегли от поста си, но въпросът за абдикация не беше засегнат пряко в изявлението му, предават агенциите.

„Императорът на Япония говори“ е почти толкова голяма новина, колкото и съдържанието на казаното от суверена Акихито.  Събитието е изключително рядко, тъй като японските изператори са се обръщали пряко към народа само 3 пъти от 1945 г. досега, съобщава „Фигаро“. (Първият път импиратор Хирохито обявява капитулацията на Япония на 15 август 1945 г., Вторият път Акихито се обърна към народа 5 дни след катастрофалното земетресение и ядрената авария във Фукушиа на 11 март 2011.)

„Тревожа се от трудностите да изпълнявам моите функции като символ на държавата“, заяви император Акихито в близо 10-минутно предварително записано  слово.  

„Сега съм на над 80 години и смятам, че съм в добро здраве. Когато си мисля, че моето здраве постепенно може да се влоши, започвам да се притеснявам, че за мен може да стане трудно да изпълнявам задълженията си с цялото си същество, както правех досега", заяви той.

Като „символ на държавата и на единството на народа“ според конституцията Акихито винаги е придавал голямо значение на задълженията си.

 „Има моменти, в които чувствам различни ограничения като тези с моята физическа кондиция", каза 82-годишният монарх, седнал на престола през 1989 г.

Премиерът Шиндзо Абе коментира, че правителството ще „разгледа сериозно думите на императора“.

Дефиницията на ролята на императора в Конституцията, която му забранява всякаква политическа активност, му попречи да изрече еднозначно думата „адбикация“. За да слезе от престола, трябва да се промени законодателството за Императорското семейство, прието през 1946 г., което не предвижда такъв правен казус.

Консерваторите в страната се опасяват, че може да се възроди отново дискусията за възможността тронът да бъде наследен от жена. Въпросът възникна след раждането на принцеса Аико на 1 декември 2001 г. единствено дете на престолонаследника Нарухито и съпругата му Масако. По-малкият брат на Нарухито - Акишино, също имаше дъщери по това време. Тогавашният премиер Джуничиро Коизуми (2001-2006) допусна промяна в законодателството, която би позволила жена да заеме престола. Когато малко по-късно се роди синът на Акшино - Хисахито, първото момче в семейството след 41 години, дебатите замряха.  

Твърде консервативният Шиндзо Абе, заел поста след Коидзуми, даде да се разбере през 2006-2007, че ще отхвърли всеки опит за промяна на закона за наследяването.

Японската императорска династия се смята за една от най-старите наследствени монархии и според легенда нейната линия може да бъде проследена до преди 2600 години.

Евентуалното решение на Акихито да се оттегли би било прието с широко одобрение. Според проучване на агенция Киодо 85% от допитаните одобряват въвеждането на законови промени, които да позволят абдикацията на императора. За 90% от японците функциите на император Акихито са изключитено важни.

Слухове за бъдещето на императора се появиха през миналия месец, когато имаше съобщения, че той е споделил пред приближени за затрудненията, които има в изпълнението на задълженията си заради напредналата си възраст. Императорът имал желанието да се оттегли през следващите няколко години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ